иваниќ-ја-оспорува-законитоста-на-барањето-за-ревизија-на-пресудата-на-мсп-02-24-2017
Вести

Иваниќ ја оспорува законитоста на барањето за ревизија на пресудата на МСП

Српскиот член на Претседателството на БиХ, ќе испрати писмо до Меѓународниот суд на правдата (МСП,) во кое ќе го оспори барањето за ревизија на пресудата по тужбата што БиХ ја поднесе против Србија, со која Србија беше ослободена од директна одговорност за геноцидот извршен во војната во БиХ, која траеше од 1992 до 1995 година.


поделениот-столац-во-исчекување-на-повторни-избори-02-14-2017

Поделениот Столац во исчекување на повторни избори

Столац е босански град поделен поради повоените политички и етнички тензии и град во кој владее економска депресија. Оваа ситуација се влоши поради насилството на локалните избори што се одржаа во октомври минатата година, кои поради тоа ќе бидат повторени.

воените-злосторници-од-бих-кои-се-кријат-во-сад-соочени-со-тежок-противник-02-10-2017

Воените злосторници од БиХ кои се кријат во САД, соочени со тежок противник

Мајкл МекКвин, кој ги следи осомничените за воени злосторства од Босна и Херцеговина, кои се наоѓаат во САД, се навраќа на случаите кои се однесуваат на лицата кои ги прекршиле човековите права, а кои со години, и покрај сложените правни постапки и одложувања, ги носи пред лицето на правдата.

толеранција-и-тензии-во-повеќенационалниот-индустриски-град-панчево-02-09-2017

Толеранција и тензии во повеќенационалниот индустриски град Панчево

Во индустрискиот град Панчево, и покрај спорадичните инциденти на етничко насилство во 90-тите години, живеат граѓани од 27 различни националности, но овој град станал живеалиште и на бегалците кои во неколку наврати, во текот на воените години, пристигнувале во овој град.

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот

Балканот зафатен со хаотично градење споменици

По балканските конфликти, беа изградени стотици воени споменици, а многу влади не вршат никаква контрола за тоа колку јавни пари се потрошени, ниту дали новите споменици провоцираат етнички тензии.

Споменици на етничките поделби

На борци „херои“, жртви на масакр и наводни воени криминалци, низ цела поранешна Југославија им се подигнуваат нови споменици, а многу од нив иницираат спорови, што првично и доведоа до конфликти.

Југоносталгијата живее преку меморијалните споменици на Тито

Низ целиот Балкан се поставени споменици на некогашниот југословенски лидер Јосип Броз Тито, а во некои места тие сѐ уште се одржуваат од страна на оние што со задоволство се сеќаваат на старата држава.

Балканските споменици чудни и прекрасни

Од Боб Марли во Србија, до Џорџ Буш во Албанија, Балканот е полн со необични споменици на познати личности и политички големци, како и споменици посветени на минатите конфликти.

Политичарите ја преземаат контролата врз историјата на Албанија

Со забрзано трошење мотивирано од политички амбиции, во пресрет на изборите оваа година, во Албанија беа поставени серија на споменици на контроверзни историски личности со сомнителни естетски вредности.

Еден поинаков вид на сеќавање

Балканските земји треба да развијат култура на одбележување на сеќавањата, при што различни етнички групи, освен сопствените, ќе ги признаат страдањата и на другите, вели истражувачот од Сараево, Николас Мол.

Истражувања

аркановите-паравоени-сили-тигрите-што-ја-избегнаа-правдата

Аркановите паравоени сили: Тигрите што ја избегнаа правдата

Паравојниците предводени од озлогласениот воен командант Жељко Ражнатовиќ Аркан, се бореа на свој начин низ Босна и Херцеговина, Хрватска и Косово - зошто тогаш, поради злосторствата на нивната единица, никој од нив досега не е затворен?

учениците-на-балканот-учат-различна-историја-за-првата-светска-војна

Учениците на Балканот учат различна историја за Првата светска војна

Училиштата во земјите од поранешна Југославија, сто години по атентатот во Сараево, учат различна историја за причините за војната 1914-1918, како одраз на неодамнешните конфликти.

how-ex-yugoslav-states-funded-war-crimes-defendants-1

Како поранешните југословенски држави ги финансирале обвинетите за воени злосторства

Поранешните југословенски држави потрошиле речиси 40 милиони евра јавни средства за поддршка на осомничените за воени злосторства, во судските процеси пред Хашкиот трибунал, покажува истрагата на БИРН.

балканот-зафатен-со-хаотично-градење-споменици

Балканот зафатен со хаотично градење споменици

По балканските конфликти, беа изградени стотици воени споменици, а многу влади не вршат никаква контрола за тоа колку јавни пари се потрошени, ниту дали новите споменици провоцираат етнички тензии.

Истражувањe

прикривање-на-злосторствата-во-косово-кој-ги-сокрил-останките-на-косовските-албанци Прикривање на злосторствата во Косово: Кој ги сокрил останките на косовските Албанци?

Српски функционери и полицајци, што преместиле стотици тела на убиени Албанци, од Косово во Србија, каде ги закопале во масовни гробници, никогаш не биле кривично гонети во својата матична држава.

Партнери