мал-напредок-во-заштитата-на-човековите-права-на-балканот-01-18-2018
18 Jan 18 Мал напредок во заштитата на човековите права на Балканот

Напади врз новинарите, дискриминација на малцинствата, слаба заштита на бегалците и недостиг на политичка волја кривично да се гонат воените злосторства, се проблемите со кои и во 2017 година биле соочени повеќето балкански држави, се вели во извештајот на меѓународната организација за заштита на човековите права, Хјуман рајтс воч (ХРВ) .

Повеќе
ослободен-хрватски-свештеник-што-ја-величел-ндх-01-17-2018
17 Jan 18 Ослободен хрватски свештеник што ја величел НДХ

Судот за прекршоци во Сплит, го ослободи од обвинението за нарушување на јавниот ред и мир, католичкиот свештеник, кој во својата проповед ја величел профашистичката хрватска држава од Втората светска војна, Независната Држава Хрватска, НДХ.

Повеќе
благи-казни-за-убиство-на-србин-извршено-во-хрватска-во-1998-година-01-16-2018
16 Jan 18 Благи казни за убиство на Србин извршено во Хрватска во 1998 година

Окружниот суд во Сплит осуди на една година затвор двајца Хрвати, кои во 1998 година, на православен Божик, убиле Србин.

Повеќе
судир-помеѓу-судијата-и-еден-од-обвинетите-во-случајот-ловас-01-12-2018
12 Jan 18 Судир помеѓу судијата и еден од обвинетите во случајот Ловас

Судијата и обвинетиoт вербално се судрија откако судењето на српските борци, обвинети за убиство на 70 хрватски цивили во селото Ловас, во 1991 година, беше одложено.

Повеќе
вдовици-на-бранители-ја-критикуваа-хрт-поради-комедија-01-12-2018
12 Jan 18 Вдовици на бранители ја критикуваа ХРТ поради комедија

Вдовици на хрватските бранители ја критикуваа Хрватската радио телевизија (ХРТ), поради најавеното емитување на комедијата „Министерство за љубов”, во која станува збор за нивните пензии, иако времето на нејзино емитување беше префрлено во доцните вечерни часови.

Повеќе
српски-паравојници-обвинети-за-палење-на-куќи-во-хрватско-село-10-31-2017
31 Oct 17 Српски паравојници обвинети за палење на куќи во хрватско село

Окружниот суд во Загреб, осуди во отсуство тројца поранешни српски борци, поради палење на куќи во хрватското село Нова Дренчина, во 1991 година, изрекувајќи им затворски казни од пет и пол, до седум и пол години затвор.

Повеќе
одбраната-бара-ослободување-на-обвинетите-за-палење-на-куќи-во-хрватско-село-10-26-2017
26 Oct 17 Одбраната бара ослободување на обвинетите за палење на куќи во хрватско село

Одбраната на обвинетите смета дека презентираните докази, на судењето на тројца поранешни српски борци, не докажале оти тие, во 1991 година, го запалиле хрватското село Нова Дренчина, додека обвинителството побара да бидат осудени.

Повеќе
српски-паравојници-обвинети-за-масакр-во-хрватско-село-10-24-2017
24 Oct 17 Српски паравојници обвинети за масакр во хрватско село

Сведок изјави дека во декември 1991 година, во селото Јошевиќи, во централна Хрватска, ги пронашол мртвите тела на 21 локален жител, вклучувајќи ги и неговите роднини, за кои тој смета дека биле убиени од српските паравоени сили.

Повеќе
луѓето-на-аркан-го-убивале-несрпското-население-во-базата-во-хрватска-10-18-2017
18 Oct 17 Луѓето на Аркан „го убивале несрпското население” во базата во Хрватска

На судењето на поранешните шефови на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, сведок изјави дека борците, кои наводно биле под контрола на обвинетите, го апселе и убивале несрпското население во базата Ердут, во Хрватска, која што ја водел Аркан.

Повеќе
маскираните-парамилитарци-на-аркан-виновни-за-убиствата-на-хрватите-10-17-2017
17 Oct 17 Маскираните парамилитарци на Аркан „виновни“ за убиствата на Хрватите

На судењето на поранешните шефови на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, сведок на обвинителството изјави дека единицата на Жељко Ражнатовиќ Аркан, која обвинетите, наводно, ја контролирале, е одговорна за убиствата на Хрватите, извршени во 1991 година.

Повеќе
брамерц-ќе-ја-пријави-хрватска-во-советот-за-безбедност-10-17-2017
17 Oct 17 Брамерц ќе ја пријави Хрватска во Советот за безбедност

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал, Серж Брамерц, изјави дека ќе ја пријави Хрватска во Советот за безбедност на ООН, поради несоработката со Босна и Херцеговина.

Повеќе
главаш-ги-отфрли-обвиненијата-дека-е-виновен-за-воени-злосторства-10-17-2017
17 Oct 17 Главаш ги отфрли обвиненијата дека е виновен за воени злосторства

Пред Окружниот суд во Загреб, воениот генерал и актуелен хрватски пратеник, Бранимир Главаш, и уште пет други лица, се изјаснија за невини по обвиненијата дека во Осиек, во периодот 1991-1992, извршиле воени злосторства над цивили од српска националност.

Повеќе
лавров-хашкиот-трибунал-треба-да-се-затвори-10-16-2017
16 Oct 17 Лавров: Хашкиот трибунал треба да се затвори

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ), требало одамна да биде затворен, бидејќи бил пристрасен и против Србите.

Повеќе
во-хрватска-се-отвора-центар-за-документирање-на-судењата-за-воени-злосторства-10-12-2017
13 Oct 17 Во Хрватска се отвора центар за документирање на судењата за воени злосторства

Во новиот центар за транзициска правда, кој се отвора во Пула, ќе бидат изложени документи, филмови и фотографии од предмети кои се суделе пред Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија, МКТЈ.

Повеќе
хрватски-историчари-против-забрана-на-фашистичките-и-комунистичките-симболи-10-11-2017
11 Oct 17 Хрватски историчари против забрана на фашистичките и комунистичките симболи

Група хрватски историчари, покренаа петиција против владиното тело кое се занимава со прашањето за наследството на фашистичкиот и комунистичкиот режим во Хрватска и се спротивставија на забраната за употреба на симболите на овие режими.

Повеќе

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот