повторно-одложено-сослушувањето-на-новак-ѓукиќ-за-масакрот-во-тузла-01-19-2018
19 Jan 18 Повторно одложено сослушувањето на Новак Ѓукиќ за масакрот во Тузла

Сослушувањето на поранешниот генерал на Војската на Република Српска, ВРС, Новак Ѓукиќ, повторно е одложено, откако неговиот адвокат соопшти оти тој има здравствени проблеми, иако лекарите потврдија дека тој е способен да го следи рочиштето.

Повеќе
офицери-на-вј-не-знаеле-ништо-за-масакрот-во-косово-01-17-2018
18 Jan 18 Офицери на ВЈ „не знаеле ништо“ за масакрот во Косово

Двајца поранешни офицери на 549 бригада на Војската на Југославија (ВЈ), пред судот во Белград изјавија дека тие не знаеле ништо за нападот врз косовското село Трње, во март 1999 година, кога биле убиени 27 Албанци.

Повеќе
потврдени-казни-затвор-на-осум-лица-за-масакрот-во-овчара-01-15-2018
15 Jan 18 Потврдени казни затвор на осум лица за масакрот во Овчара

Апелацискиот суд во Белград ја потврди казната од 101 година затвор, што им беше изречена на осум поранешни српски борци, за масакрот извршен над околу 200 лица во фармата Овчара, по падот на Вуковар, во 1991 година.

Повеќе
судир-помеѓу-судијата-и-еден-од-обвинетите-во-случајот-ловас-01-12-2018
12 Jan 18 Судир помеѓу судијата и еден од обвинетите во случајот Ловас

Судијата и обвинетиoт вербално се судрија откако судењето на српските борци, обвинети за убиство на 70 хрватски цивили во селото Ловас, во 1991 година, беше одложено.

Повеќе
потврдено-обвинение-за-злосторства-во-близина-на-босанскиот-град-доњи-вакуф-01-11-2018
11 Jan 18 Потврдено обвинение за злосторства во близина на босанскиот град Доњи Вакуф

Судот на Босна и Херцеговина го потврди обвинението против четворица поранешни припадници на Војската на Република Српска (ВРС), обвинети дека во 1995 година, во село во близина на Доњи Вакуф, убиле 28 цивили од бошњачка и хрватска националност.

Повеќе
српски-паравојници-обвинети-за-палење-на-куќи-во-хрватско-село-10-31-2017
31 Oct 17 Српски паравојници обвинети за палење на куќи во хрватско село

Окружниот суд во Загреб, осуди во отсуство тројца поранешни српски борци, поради палење на куќи во хрватското село Нова Дренчина, во 1991 година, изрекувајќи им затворски казни од пет и пол, до седум и пол години затвор.

Повеќе
казна-затвор-за-злосторство-против-човештвото-извршено-во-мостар-10-30-2017
30 Oct 17 Казна затвор за злосторство против човештвото извршено во Мостар

Поранешниот припадник на Хрватскиот совет за одбрана (ХВО), Саша Савиновиќ, беше осуден на осум години затвор за злосторствo против човештвото, поради учество во убиства и присилна преселба, во регионот на Мостар, во 1993 година.

Повеќе
сведочење-за-палењето-на-куќите-во-косовското-село-ќушка-10-26-2017
26 Oct 17 Сведочење за палењето на куќите во косовското село Ќушка

Косовски Албанец, кој бил сведок на масакрот во селото Ќушка, во мај 1999 година, пред судот во Србија изјави дека видел кога куќите во селото биле палени и нагласи дека лично пронашол тела на убиени цивили.

Повеќе
одбраната-бара-ослободување-на-обвинетите-за-палење-на-куќи-во-хрватско-село-10-26-2017
26 Oct 17 Одбраната бара ослободување на обвинетите за палење на куќи во хрватско село

Одбраната на обвинетите смета дека презентираните докази, на судењето на тројца поранешни српски борци, не докажале оти тие, во 1991 година, го запалиле хрватското село Нова Дренчина, додека обвинителството побара да бидат осудени.

Повеќе
од-обвиненија-за-воени-злосторства-ослободени-60-срби-соопшти-судот-на-бих-10-24-2017
24 Oct 17 Од обвиненија за воени злосторства ослободени 60 Срби, соопшти Судот на БиХ

По критиките што дојдоа од Република Српска (РС) за наводна пристрасност на Судот на Босна и Херцеговина, а по пресудата со која што беше ослободен бившиот командант на босанската армија за Сребреница, Насер Ориќ, Судот на БиХ соопшти дека досега се ослободени 60 поранешни припадници на војската и на полицијата на РС, како и функционери и лица кои што во војната биле стражари во логорите.

Повеќе
српски-паравојници-обвинети-за-масакр-во-хрватско-село-10-24-2017
24 Oct 17 Српски паравојници обвинети за масакр во хрватско село

Сведок изјави дека во декември 1991 година, во селото Јошевиќи, во централна Хрватска, ги пронашол мртвите тела на 21 локален жител, вклучувајќи ги и неговите роднини, за кои тој смета дека биле убиени од српските паравоени сили.

Повеќе
хашкиот-трибунал-воведува-видеокомуникација-за-притворениците-10-20-2017
20 Oct 17 Хашкиот трибунал воведува видеокомуникација за притворениците

Механизмот за меѓународни кривични трибунали (ММКТ) во Хаг, воведува пилот-проект кој ќе им овозможи на притворениците користење на видеоповици.

Повеќе
луѓето-на-аркан-го-убивале-несрпското-население-во-базата-во-хрватска-10-18-2017
18 Oct 17 Луѓето на Аркан „го убивале несрпското население” во базата во Хрватска

На судењето на поранешните шефови на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, сведок изјави дека борците, кои наводно биле под контрола на обвинетите, го апселе и убивале несрпското население во базата Ердут, во Хрватска, која што ја водел Аркан.

Повеќе
маскираните-парамилитарци-на-аркан-виновни-за-убиствата-на-хрватите-10-17-2017
17 Oct 17 Маскираните парамилитарци на Аркан „виновни“ за убиствата на Хрватите

На судењето на поранешните шефови на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, сведок на обвинителството изјави дека единицата на Жељко Ражнатовиќ Аркан, која обвинетите, наводно, ја контролирале, е одговорна за убиствата на Хрватите, извршени во 1991 година.

Повеќе
главаш-ги-отфрли-обвиненијата-дека-е-виновен-за-воени-злосторства-10-17-2017
17 Oct 17 Главаш ги отфрли обвиненијата дека е виновен за воени злосторства

Пред Окружниот суд во Загреб, воениот генерал и актуелен хрватски пратеник, Бранимир Главаш, и уште пет други лица, се изјаснија за невини по обвиненијата дека во Осиек, во периодот 1991-1992, извршиле воени злосторства над цивили од српска националност.

Повеќе

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот