нема-истрага-против-додик-за-предизвикување-на-омраза-10-23-2017
23 Oct 17 Нема истрага против Додик за предизвикување на омраза

Обвинителството на Босна и Херцеговина, соопшти дека нема да покрене истрага против претседателот на босанскиот ентитет, Република Српска (РС), Милорад Додик, за предизвикување на национална и верска омраза, поради навреда на жртвите од Сребреница.

Повеќе
во-белград-продолжува-судењето-за-злосторствата-во-сребреница-10-04-2017
04 Oct 17 Во Белград продолжува судењето за злосторствата во Сребреница

Првото судење во Србија, за масовните убиства на Бошњаците од Сребреница, ќе продолжи. Вака реши Апелацискиот суд во Белград, кој ја поништи претходната одлука со која обвинителот требаше да поднесе нови обвиненија.

Повеќе
холандската-влада-ќе-ја-оспори-пресудата-за-жртвите-од-сребреница-09-21-2017
21 Sep 17 Холандската влада ќе ја оспори пресудата за жртвите од Сребреница

Владата на Холандија ќе побара од Врховниот суд на оваа држава, да ја укине пресудата според која Холандија е делумно одговорна за смртта на околу 300 Бошњаци од Сребреница, кои беа убиени откако беа истерани од базата на холандските мировни сили на ООН.

Повеќе
отфрлено-барањето-за-продолжување-на-судењето-за-сребреница-07-26-2017
26 Jul 17 Отфрлено барањето за продолжување на судењето за Сребреница

Вишиот суд во Белград, го одби барањето на обвинителката за воени злосторства на Србија, за продолжување на судскиот процес кој се води против осум членови на Специјалната полициска бригада на Република Српска, РС, обвинети за учество во масакрот во Сребреница, со образложение дека барањето се базира на обвинението што веќе е одбиено.

Повеќе
oбвинителството-на-србија-поднесе-барање-за-продолжување-на-судењето-за-сребреница-07-24-2017
24 Jul 17 Oбвинителството на Србија поднесе барање за продолжување на судењето за Сребреница

Обвинителот за воени злосторства на Србија, поднесе барање за продолжување на судскиот процес кој се водеше против осумина членови на Специјалната полициска бригада на Република Српска, РС, обвинети за учество во масакрот во Сребреница, откако претходно Апелацискиот суд ги отфрли обвиненијата, а судскиот процес беше запрен.

Повеќе
фхп-србија-му-ги-предаде-бегалците-од-сребреница-на-младиќ-07-13-2017
13 Jul 17 ФХП: Србија му ги предаде бегалците од Сребреница на Младиќ

Фондот за хуманитарно право најави дека ќе поднесе кривична пријава против официјалните лица на Србија, кои на Ратко Младиќ му ги предале бошњачките бегалци, кои од Сребреница избегале во Србија.

Повеќе
стопирано-првото-судење-во-белград-за-злосторствата-во-сребреница-07-13-2017
13 Jul 17 Стопирано првото судење во Белград за злосторствата во Сребреница

Апелацискиот суд во Белград, го отфрли обвинението против осумината членови на Специјалната полициска бригада на Република Српска, РС, обвинети за учество во масакрот во Сребреница, со образложение дека тоа не било поднесено од овластен обвинител.

Повеќе
илјадници-луѓе-на-одбележувањето-на-годишнината-од-геноцидот-во-сребреница-07-11-2017
11 Jul 17 Илјадници луѓе на одбележувањето на годишнината од геноцидот во Сребреница

Повеќе од 20.000 луѓе се собраа во меморијалниот центар Поточари, во близина на Сребреница, во чест на жртвите од масакрот извршен во јули 1995 година и присуствуваа на погребот на жртвите, идентификувани во изминатата година.

Повеќе
во-бања-лука-најавен-собир-за-поддршка-на-ратко-младиќ-07-06-2017
06 Jul 17 Во Бања Лука најавен собир за поддршка на Ратко Младиќ

Во Бања Лука, на дваесет и втората годишнина од масакрот во Сребреница, ќе биде одржан собир за поддршка на воениот командант на Војската на Република Српска, ВРС, и ќе биде упатен повик да се престане со „лагите“ за геноцидот.

Повеќе
стартуваше-маршот-на-мирот-кон-сребреница-07-03-2017
03 Jul 17 Стартуваше Маршот на мирот кон Сребреница

Околу 70 лица тргнаа на 240 километри долг пат од Сараево до селото Незук, каде што ќе им се придружат на другите учесници на мировниот марш, кој се организира во чест на жртвите на геноцидот, извршен во Сребреница во 1995 година.

Повеќе
иницијатива-за-изградба-на-споменик-на-виталиј-чуркин-во-сребреница-06-27-2017
27 Jun 17 Иницијатива за изградба на споменик на Виталиј Чуркин во Сребреница

Здружение на граѓани од босанскиот ентитет, Република Српска, РС, предизвика лути реакции со својата најава дека покренало иницијатива, во Сребреница да му се подигне споменик на поранешниот руски амбасадор во Обединетите нации, кој гласаше против резолуцијата за геноцидот во овој град, Виталиј Чуркин.

Повеќе
холандија-делумно-одговорнa-за-убиствата-во-сребреница-06-27-2017
27 Jun 17 Холандија делумно одговорнa за убиствата во Сребреница

Апелациски суд од Холандија, потврди дека оваа држава е делумно одговорна за смртта на околу 300 Бошњаци од Сребреница, кои беа убиени во 1995 година, откако претходно беа истерани од базата на холандските мировни сили на ООН во Поточари.

Повеќе
швајцарски-политичар-осуден-заради-негирање-на-геноцидот-во-сребреница-06-20-2017
20 Jun 17 Швајцарски политичар осуден заради негирање на геноцидот во Сребреница

Швајцарски суд пресуди дека Донатело Поѕи, локален политичар од швајцарскиот кантон Тичино, е виновен за расна дискриминација, бидејќи напишал дека геноцидот врз Бошњаците од Сребреница во 1995 година, е лага, објавија медиумите.

Повеќе
пратеник-на-бих-турка-измени-на-кривичниот-закон-врзано-за-негирање-на-геноцидот-06-16-2017
16 Jun 17 Пратеник на БиХ ‘турка’ измени на кривичниот закон врзано за негирање на геноцидот

Пратеникот во државниот парламент на Босна и Херцеговина, Денис Беќировиќ, изјави дека забраната за негирање на геноцидот и воените злосторства е неопходна како израз на почитување кон жртвите, но и заради обезбедување на праведно општество во иднина, иако овие предложени измени предизвикаа бурна реакција во босанскиот ентитет, Република Српска.

Повеќе
бурни-реакции-во-рс-поради-предложените-измени-во-кривичниот-закон-на-бих-06-14-2017
14 Jun 17 Бурни реакции во РС поради предложените измени во кривичниот закон на БиХ

Предложените измени и дополнувања на кривичниот закон на Босна и Херцеговина, според кои негирањето на геноцидот и на злосторствата против човештвото ќе се казнуваат со казна затвор, предизвика бурни реакции во ентитетот на босанските Срби, Република Српска.

Повеќе

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот