повторно-одложено-сослушувањето-на-новак-ѓукиќ-за-масакрот-во-тузла-01-19-2018
19 Jan 18 Повторно одложено сослушувањето на Новак Ѓукиќ за масакрот во Тузла

Сослушувањето на поранешниот генерал на Војската на Република Српска, ВРС, Новак Ѓукиќ, повторно е одложено, откако неговиот адвокат соопшти оти тој има здравствени проблеми, иако лекарите потврдија дека тој е способен да го следи рочиштето.

Повеќе
мал-напредок-во-заштитата-на-човековите-права-на-балканот-01-18-2018
18 Jan 18 Мал напредок во заштитата на човековите права на Балканот

Напади врз новинарите, дискриминација на малцинствата, слаба заштита на бегалците и недостиг на политичка волја кривично да се гонат воените злосторства, се проблемите со кои и во 2017 година биле соочени повеќето балкански држави, се вели во извештајот на меѓународната организација за заштита на човековите права, Хјуман рајтс воч (ХРВ) .

Повеќе
случај-медикус-сведокот-го-препозна-осомничениот-од-аеродромот-во-приштина-01-17-2018
18 Jan 18 Случај „Медикус“: Сведокот го препозна осомничениот од аеродромот во Приштина

Полицаецот кој сведочеше пред судот во Приштина, изјави дека во 2008 година, на аеродромот во Приштина, го видел Моше Харел, главниот осомничен во случајот „Медикус“.

Повеќе
офицери-на-вј-не-знаеле-ништо-за-масакрот-во-косово-01-17-2018
18 Jan 18 Офицери на ВЈ „не знаеле ништо“ за масакрот во Косово

Двајца поранешни офицери на 549 бригада на Војската на Југославија (ВЈ), пред судот во Белград изјавија дека тие не знаеле ништо за нападот врз косовското село Трње, во март 1999 година, кога биле убиени 27 Албанци.

Повеќе
заканите-што-му-биле-упатувани-на-ивановиќ-биле-игнорирани-01-16-2018
17 Jan 18 Заканите што му биле упатувани на Ивановиќ биле игнорирани

Оливер Ивановиќ, кој беше убиен во вторникот во Митровица, неколку пати изјавувал дека прима закани. Тој побарал помош од српските и од косовските власти, но тие го игнорирале ова.

Повеќе
оливер-ивановиќ-убиен-во-митровица-01-16-2018
16 Jan 18 Оливер Ивановиќ убиен во Митровица

Водачот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, е убиен во Митровица, потврдија за БИРН три независни извори.

Повеќе
потврдени-казни-затвор-на-осум-лица-за-масакрот-во-овчара-01-15-2018
15 Jan 18 Потврдени казни затвор на осум лица за масакрот во Овчара

Апелацискиот суд во Белград ја потврди казната од 101 година затвор, што им беше изречена на осум поранешни српски борци, за масакрот извршен над околу 200 лица во фармата Овчара, по падот на Вуковар, во 1991 година.

Повеќе
судир-помеѓу-судијата-и-еден-од-обвинетите-во-случајот-ловас-01-12-2018
12 Jan 18 Судир помеѓу судијата и еден од обвинетите во случајот Ловас

Судијата и обвинетиoт вербално се судрија откако судењето на српските борци, обвинети за убиство на 70 хрватски цивили во селото Ловас, во 1991 година, беше одложено.

Повеќе
во-подготовка-мјузикл-за-слободан-милошевиќ-01-10-2018
11 Jan 18 Во подготовка мјузикл за Слободан Милошевиќ

Српската драма на Народниот театар од Косово, подготвува мјузикл за војната во 1999 година и за српско-албанските односи во кои југословенскиот претседател, Слободан Милошевиќ, ќе биде прикажан како „трагичен протагонист”.

Повеќе
косово-критики-поради-обидот-да-се-спречи-работата-на-специјалниот-суд-01-09-2018
10 Jan 18 Косово: Критики поради обидот да се спречи работата на специјалниот суд

Лица што ја преживеале војната во 1999 година во Косово и активисти за човекови права, ги критикуваа обидите на пратениците во Приштина да го спречат функционирањето на Специјализираните совети, пред кои треба да им се суди на поранешни припадници на Ослободителната војска на Косово (ОВК).

Повеќе
е-книга-на-бирн-за-судењето-на-ратко-младиќ-11-13-2017
14 Nov 17 Е-книга на БИРН за судењето на Ратко Младиќ

Во пресрет на изрекувањето на пресудата на Ратко Младиќ, поранешен командант на Војската на Република Српска (ВРС), обвинет за воени злосторства, кое е најавено следната седмица, БИРН сите свои извештаи за овој случај, ги преточи во е-книга, која може бесплатно да се преземе.

Повеќе
бирн-ја-објави-својата-е-книга-за-судот-за-воени-злосторства-на-косово-10-30-2017
01 Nov 17 БИРН ја објави својата е-книга за судот за воени злосторства на Косово

Балканска истражувачка мрежа објави е-книга за Специјализираните советите на Косово, со цел да го подобри разбирањето за новоформираниот суд, пред кој ќе бидат кривично гонети поранешни припадници на Ослободителната војска на Косово, ОВК, за злосторства извршени за време и по војната во Косово.

Повеќе
еу-реагираше-на-ангажманот-на-лазаревиќ-како-предавач-на-воената-академија-10-30-2017
30 Oct 17 ЕУ реагираше на ангажманот на Лазаревиќ како предавач на Воената академија

Европската унија ја осуди одлуката на Србија да го ангажира осудениот за воени злосторства, генерал Владимир Лазаревиќ, како предавач на Воената академија во Белград.

Повеќе
сведочење-за-палењето-на-куќите-во-косовското-село-ќушка-10-26-2017
26 Oct 17 Сведочење за палењето на куќите во косовското село Ќушка

Косовски Албанец, кој бил сведок на масакрот во селото Ќушка, во мај 1999 година, пред судот во Србија изјави дека видел кога куќите во селото биле палени и нагласи дека лично пронашол тела на убиени цивили.

Повеќе
историчар-милан-недиќ-им-беше-апсолутно-лојален-на-нацистите-10-23-2017
23 Oct 17 Историчар: Милан Недиќ им беше апсолутно лојален на нацистите

Историчарот кој сведочеше во процесот што се води за рехабилитација на српскиот премиер од Втората светска војна, Милан Недиќ, изјави дека неговата колаборационистичка лојалност кон германскиот режим била „апсолутна до самиот крај”.

Повеќе

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот