брамерц-ќе-ја-пријави-хрватска-во-советот-за-безбедност-10-17-2017
17 Oct 17 Брамерц ќе ја пријави Хрватска во Советот за безбедност

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал, Серж Брамерц, изјави дека ќе ја пријави Хрватска во Советот за безбедност на ООН, поради несоработката со Босна и Херцеговина.

Повеќе
хрватска-сака-да-ги-гони-злосторствата-извршени-во-бих-11-10-2016
11 Nov 16 Хрватска сака да ги гони злосторствата извршени во БиХ

По информациите дека се води истрага против хрватскиот заменик премиер за наводни воени злосторства во Босна и Херцеговина, експертите велат дека Загреб може да го преземе гонењето на случаите на воени злосторства, што ги извршиле хрватските државјани во БиХ.

Повеќе
конференција-на-бирн-обвинителите-за-воени-злосторства-повикаа-на-соработка-09-22-2016
22 Sep 16 Конференција на БИРН: Обвинителите за воени злосторства повикаа на соработка

Обвинителите од Босна и Херцеговина, Хрватска и од Црна Гора, како и од Хашкиот трибунал и Мисијата за владеење на правото на ЕУ во Косово (ЕУЛЕКС), на конференцијата организирана од БИРН изјавиja дека државите во регионот мора да работат заедно на гонењето на воените злосторства.

Повеќе
бирн-домаќин-на-конференција-за-процесирање-на-воените-злосторства-09-20-2016
21 Sep 16 БИРН домаќин на конференција за процесирање на воените злосторства

Балканската истражувачка мрежа во четврток ќе биде домаќин на регионална конференција на која обвинители и експерти ќе разговараат за напредокот и тешкотиите во процесирањето на воените злосторства во поранешна Југославија.

Повеќе
балканските-обвинители-ветуваат-правда-за-жртвите-на-воените-злосторства-09-05-2016
05 Sep 16 Балканските обвинители ветуваат правда за жртвите на воените злосторства

Во услови на зголемени тензии во регионот, обвинителите од Босна и Херцеговина, Хрватска и од Црна Гора, се состанаа за да ја покажат својата посветеност кон остварување на правдата за жртвите на воените злосторства, изјави главниот обвинител на Хашкиот трибунал.

Повеќе
хаг-го-отфрли-барањето-на-хрватска-да-ја-докаже-невиноста-на-туѓман-07-19-2016
19 Jul 16 Хаг го отфрли барањето на Хрватска да ја докаже невиноста на Туѓман

Хашкиот трибунал го отфрли барањето на Хрватска, да ѝ биде дозволено да се вклучи во жалбената постапка против пресудата што им беше изречена на шест воени официјални лица на босанските Хрвати, со што беше осуетена стратегијата на Загреб, да се обиде да ја докаже невиноста на претседателот на Хрватска во 90-тите години, Фрањо Туѓман.

Повеќе
еу-инсистира-србија-да-соработува-во-врска-со-воените-злосторства-07-19-2016
19 Jul 16 ЕУ инсистира Србија да соработува во врска со воените злосторства

На отворањето на двете нови поглавја во пристапните преговори со Србија, ЕУ постави услови што Белград треба да ги исполни, инсистирајќи на нејзина соработка со Хашкиот трибунал и со Хрватска, по прашањето за воените злосторства.

Повеќе
потпишан-договор-за-формирање-канцеларија-за-младинска-соработка-во-регионот-07-05-2016
05 Jul 16 Потпишан договор за формирање канцеларија за младинска соработка во регионот

Балканските лидери потпишаа договор за формирање на Регионална канцеларија за соработка на младите, која има за цел враќање на врските меѓу младите луѓе, чии држави беа во конфликт за време на војните во 90-тите години.

Повеќе
хрватска-извештај-на-соа-ја-минимизира-заканата-од-тероризам-06-27-2016
27 Jun 16 Хрватска: Извештај на СОА ја минимизира заканата од тероризам

Безбедносно-разузнавачката агенција на Хрватска, СОА, состојбата во земјата ја опиша како стабилна, но, сепак, предупреди дека терористичките напади во Европа, ја усложниле ситуацијата во регионот.

Повеќе
србија-одложено-судењето-на-ѓукиќ-поради-спор-околу-документацијата-06-14-2016
15 Jun 16 Србија: Одложено судењето на Ѓукиќ поради спор околу документацијата

Судењето во Белград на Новак Ѓукиќ, претходно осуден во Сараево за давање на наредба за артилериски напад на градот Тузла, е одложено на неодредено време, бидејќи Судот на Босна и Херцеговина ни ѝ ја испратил на Србија бараната документација за неговиот случај.

Повеќе
србија-испрати-протестна-нота-поради-навреда-од-хрватски-министер-04-21-2016
21 Apr 16 Србија испрати протестна нота поради „навреда“ од хрватски министер

Српското министерство за надворешни работи испрати протестна нота до амбасадорот на Хрватска во Белград, откако хрватски министер изјави дека војната во 90-тите била планирана во Србија.


Повеќе
пред-судот-на-бих-треба-да-почне-судење-на-поранешeн-генерал-мајор-на-хво-04-04-2016
04 Apr 16 Пред Судот на БиХ треба да почне судење на поранешeн генерал мајор на ХВО

Пред Државниот суд треба да започне судењето на поранешниот генерал мајор на Хрватскиот совет за одбрана (ХВО), Златан Мијо Јелиќ, кој е обвинет за воени злосторства против цивилни затвореници, кои биле принудени да работат на линијата на фронтот во Мостар.

Повеќе
бих-се-предадоа-двајца-осомничени-за-воени-злосторства-02-03-2016
03 Feb 16 БиХ: Се предадоа двајца осомничени за воени злосторства

Двајца поранешни припадници на Хрватскиот совет за одбрана (ХВО) му се предадоа на Обвинителството на Босна и Херцеговина, откако тоа соопшти дека покренало истрага против нив, за воени злосторства извршени врз цивили во градот Столац, јужна БиХ.


Повеќе
дијалогот-косово-србија-само-меѓу-политичарите--12-21-2015
21 Dec 15 Дијалогот Косово-Србија „само меѓу политичарите“

Политичките водачи од Косово и од Србија, можат во Брисел да зборуваат едни со други, но двете општества воопшто не комуницираат меѓу себе, беше речено на дебата во Приштина.

Повеќе
апелација-ги-потврди-пресудите-за-осудените-во-монструм--12-14-2015
14 Dec 15 Апелација ги потврди пресудите за осудените во „Монструм“

Апелацискиот суд во Скопје им ги потврди казните доживотен затвор на шестмината Албанци обвинети за тероризам, заради убиство на пет Македонци во 2012 година, случај што предизвика етнички немири.

Повеќе

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот