мал-напредок-во-заштитата-на-човековите-права-на-балканот-01-18-2018
18 Jan 18 Мал напредок во заштитата на човековите права на Балканот

Напади врз новинарите, дискриминација на малцинствата, слаба заштита на бегалците и недостиг на политичка волја кривично да се гонат воените злосторства, се проблемите со кои и во 2017 година биле соочени повеќето балкански држави, се вели во извештајот на меѓународната организација за заштита на човековите права, Хјуман рајтс воч (ХРВ) .

Повеќе
иванов-стави-вето-на-законот-за-јазиците-01-17-2018
17 Jan 18 Иванов стави вето на Законот за јазиците

Претседателот, Ѓорѓе Иванов, стави вето на новиот закон за употреба на јазиците, со кој се проширува официјалната употреба на албанскиот јазик во цела држава.

Повеќе
уште-еден-неуспешен-обид-да-се-запре-работата-на-специјалниот-суд-на-косово-01-17-2018
17 Jan 18 Уште еден неуспешен обид да се запре работата на специјалниот суд на Косово

Во средата пропадна уште еден обид да се покрене процедура за укинување на законот со кој беше овозможено функционирањето на новите Специјализирани совети, познати како специјален суд на Косово, кои имаат седиште во Хаг.

Повеќе
ослободен-хрватски-свештеник-што-ја-величел-ндх-01-17-2018
17 Jan 18 Ослободен хрватски свештеник што ја величел НДХ

Судот за прекршоци во Сплит, го ослободи од обвинението за нарушување на јавниот ред и мир, католичкиот свештеник, кој во својата проповед ја величел профашистичката хрватска држава од Втората светска војна, Независната Држава Хрватска, НДХ.

Повеќе
заканите-што-му-биле-упатувани-на-ивановиќ-биле-игнорирани-01-16-2018
17 Jan 18 Заканите што му биле упатувани на Ивановиќ биле игнорирани

Оливер Ивановиќ, кој беше убиен во вторникот во Митровица, неколку пати изјавувал дека прима закани. Тој побарал помош од српските и од косовските власти, но тие го игнорирале ова.

Повеќе
оливер-ивановиќ-убиен-во-митровица-01-16-2018
16 Jan 18 Оливер Ивановиќ убиен во Митровица

Водачот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, е убиен во Митровица, потврдија за БИРН три независни извори.

Повеќе
од-иванов-побарано-да-стави-вето-на-законот-за-јазиците-01-12-2018
12 Jan 18 Од Иванов побарано да стави вето на Законот за јазиците

Противниците на новиот закон со кој се проширува официјалната употреба на албанскиот јазик во цела држава, го повикаа претседателот Ѓорѓе Иванов, да не го потпишува.

Повеќе
вдовици-на-бранители-ја-критикуваа-хрт-поради-комедија-01-12-2018
12 Jan 18 Вдовици на бранители ја критикуваа ХРТ поради комедија

Вдовици на хрватските бранители ја критикуваа Хрватската радио телевизија (ХРТ), поради најавеното емитување на комедијата „Министерство за љубов”, во која станува збор за нивните пензии, иако времето на нејзино емитување беше префрлено во доцните вечерни часови.

Повеќе
донесен-законот-за-употреба-на-јазиците-01-11-2018
11 Jan 18 Донесен Законот за употреба на јазиците

Македонските пратеници го усвоија законот со кој се проширува службената употреба на албанскиот јазик во целата држава.

Повеќе
во-подготовка-мјузикл-за-слободан-милошевиќ-01-10-2018
11 Jan 18 Во подготовка мјузикл за Слободан Милошевиќ

Српската драма на Народниот театар од Косово, подготвува мјузикл за војната во 1999 година и за српско-албанските односи во кои југословенскиот претседател, Слободан Милошевиќ, ќе биде прикажан како „трагичен протагонист”.

Повеќе
дефиле-по-повод-денот-на-република-српска-01-09-2018
09 Jan 18 Дефиле по повод Денот на Република Српска

Околу 1.800 учесници, по повод одбележувањето на Денот на Република Српска (РС), контроверзен празник на овој босански ентитет, чиј лидер повторно побара поголема автономија, маршираа на парадата што се одржа во Бања Лука.

Повеќе
република-српска-организира-досега-најголема-прослава-на-денот-на-рс-01-08-2018
09 Jan 18 Република Српска организира досега најголема прослава на Денот на РС

Лидерите на босанските Срби ќе го одбележат спорниот Ден на Република Српска (РС) со досега најголема прослава, спротивставувајќи им се на тој начин на одлуката на Уставниот суд на Босна и Херцеговина и на приговорите на Бошњаците.

Повеќе
еу-реагираше-на-ангажманот-на-лазаревиќ-како-предавач-на-воената-академија-10-30-2017
30 Oct 17 ЕУ реагираше на ангажманот на Лазаревиќ како предавач на Воената академија

Европската унија ја осуди одлуката на Србија да го ангажира осудениот за воени злосторства, генерал Владимир Лазаревиќ, како предавач на Воената академија во Белград.

Повеќе
сараевско-училиште-мустафа-бусулаџиќ-му-одговори-на-израел-10-27-2017
27 Oct 17 Сараевско училиште “Мустафа Бусулаџиќ” му одговори на Израел

Откако Израел упати критики поради именувањето на едно од основните училиште во Сараево, по писателот и борец од Втората светска војна, Мустафа Бусулаџиќ, кој се смета за антисемит, училиштето, во својот одговор, укажува на изградбата на еврејски населби на палестинска територија.

Повеќе
бих-проверка-на-военото-минато-на-судиите-и-обвинителите-10-26-2017
26 Oct 17 БиХ: Проверка на военото минато на судиите и обвинителите

По наводите кои дојдоа од босанскиот ентитет, Република Српска, РС, за антисрпски предрасуди на некои судии и обвинители на Судот на Босна и Херцеговина, Високиот судски и обвинителски совет (ВСОС) на БиХ, од обвинителството ќе побара податоци, дали против некој судија или обвинител, се води истрага или кривична постапка во врска со нивното воено минато.

Повеќе

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот