бих-планирани-се-нови-домови-за-раселените-лица-09-13-2017
13 Sep 17 БиХ: Планирани се нови домови за раселените лица

Официјалните лица на Босна и Херцеговина, се состанаа за да разговараат за решавање на станбеното прашање на околу 7.200 лица, кои во војната во 90-тите години, ги загубиле своите домови и кои сѐ уште живеат во колективни центри.

Повеќе
премиера-на-филмот-на-бирн-за-размена-на-населението-во-војната-во-90-тите-09-04-2017
05 Sep 17 Премиера на филмот на БИРН за размена на населението во војната во 90-тите

Новиот документарен филм на БИРН, „Луѓето не се штркови”, кој говори за жителите на две села, од двете страни на границата помеѓу Србија и Хрватска, кои војната во 90-тите ги приморала да ги заменат своите куќи, во обид да ги спасат своите животи, во вторник ќе биде премиерно прикажан на Ал Џезира Балканс.

Повеќе
отворен-предмет-против-додик-поради-говор-на-омраза--07-18-2017
18 Jul 17 Отворен предмет против Додик поради „говор на омраза“

Државниот обвинител на Босна и Херцеговина, отвори предмет против претседателот на Република Српска (РС), Милорад Додик, поради неговата изјава дека Бошњаците кои се враќаат во своите домови во кои живееле пред војната, ја „окупираат“ источна Босна.

Повеќе
критики-до-оон-поради-одбивањето-да-им-исплати-отштета-на-ромите-жртви-на-труење-06-01-2017
01 Jun 17 Критики до ООН поради одбивањето да им исплати отштета на Ромите, жртви на труење

Европскиот центар за правата на Ромите и други ромски организации, го осудија одбивањето на ООН, на косовските Роми, кои беа жртви на труење со олово, да им исплати отштета.

Повеќе
косово-го-осуди-нападот-на-српските-повратници-во-драгољевац-04-03-2017
03 Apr 17 Косово го осуди нападот на српските повратници во Драгољевац

Косовските власти го осудија подметнувањето на пожар, во куќа на српски повратници и ги критикуваше протестите против враќањето на раселените лица, додавајќи дека со ова враќањето на, во војната раселените Срби на Косово, станува уште потешко.

Повеќе
службеник-од-косово-обвинет-за-говор-на-омраза-против-србите-03-10-2017
10 Mar 17 Службеник од Косово обвинет за говор на омраза против Србите

Косовските обвинители поднесоа обвиненија против службеник од општина Дечани, со кое го товарат за употреба на говор на омраза, за време на состанок со раселените Срби и Црногорци од оваа општина.

Повеќе
семејства-раселени-во-војната-во-бих-сѐ-уште-чекаат-електрична-енергија-12-15-2016
16 Dec 16 Семејства раселени во војната во БиХ сѐ уште чекаат електрична енергија

И покрај ветувањата дека 2.000 домови на повоени повратници, во рок од шест месеци ќе добијат електрична енергија, семејството Гута сѐ уште е без електрична енергија, а нивниот син својата домашна задача ја пишува под светло на свеќи.

Повеќе
србија-ќе-изгради-235-станови-за-бегалците-од-војната-во-деведесетите-години-09-09-2016
09 Sep 16 Србија ќе изгради 235 станови за бегалците од војната во деведесетите години

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, постави камен-темелник за изградба на 235 станови за семејствата што за време на војните во 90-тите, избегаа од Хрватска и од Босна и Херцеговина.

Повеќе
осудени-насилните-протести-против-косовските-срби-во-мушутиште-08-29-2016
29 Aug 16 Осудени насилните протести против косовските Срби во Мушутиште

Официјални лица на Приштина и на Белград ги осудија насилните протести на Албанците, со кои група косовски Срби беше спречена да ја посети православната црква во село Мушутиште, западно Косово.

Повеќе
српските-бегалци-сѐ-уште-сонуваат-за-своите-загубени-домови-во-хрватска-08-03-2016
04 Aug 16 Српските бегалци сѐ уште сонуваат за своите загубени домови во Хрватска

Во бегалската населба Бусије, луѓето сѐ уште се сеќаваат на своите домови во Хрватска, кои ги напуштиле како резултат на воената операција „Бура“, спроведена во август 1995 година.

Повеќе
бих-планира-да-изгради-домови-за-438-бегалски-семејства-01-26-2016
26 Jan 16 БиХ планира да изгради домови за 438 бегалски семејства

Министерството за човекови права и бегалци на Босна и Херцеговина, покрена проект во вредност од над 15 милиони евра, за изградба на станови за 438 семејства, кои останале без постојан дом, поради конфликтот во деведесеттите години.

Повеќе
родителите-бошњаци-од-сребреница-се-закануваат-со-бојкот-на-наставата-01-07-2016
13 Jan 16 Родителите Бошњаци од Сребреница се закануваат со бојкот на наставата

Родителите од бошњачка националност од Сребреница, се заканија дека ќе ја бојкотираат наставата во локалното основно училиште, што е последен настан во низата што се случија во врска со спорот околу употребата на јазикот и образованието во Република Српска, РС.

Повеќе
србите-скептични-околу-повикот-на-патријархот-за-враќање-на-косово-11-25-2015
25 Nov 15 Србите скептични околу повикот на патријархот за враќање на Косово

Српскиот патријарх Иринеј, ги повика Србите да се вратат во своите домови во Косово, но оние што избегаа по војната, велат дека во прв план, Белград и Приштина мора да им ја гарантираат нивната безбедност.

Повеќе
повратничките-домови-опустошени-а-тензиите-во-пораст-10-09-2015
09 Oct 15 Повратничките домови опустошени, а тензиите во пораст

Последните дивјачки напади врз домовите на бошњачките повратници, во едно село во јужна Босна и Херцеговина, претставува дел од еден вознемирувачки тренд во подвоената држава.

Повеќе
родителите-на-бошњачките-ученици-во-рс-одбија-компромисно-решение-за-бојкотот-на-наставата-08-31-2015
31 Aug 15 Родителите Бошњаци во РС одбија компромис за бојкотот на наставата

Родителите кои најавија бојкотирање на наставата во училиштата во Република Српска, во знак на протест против одлуката на владата на босанските Срби, да го преименува босанскиот јазик во „бошњачки“, изјавија дека компромисното решение понудено од властите, е неприфатливо.

Повеќе

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот