еу-реагираше-на-ангажманот-на-лазаревиќ-како-предавач-на-воената-академија-10-30-2017
30 Oct 17 ЕУ реагираше на ангажманот на Лазаревиќ како предавач на Воената академија

Европската унија ја осуди одлуката на Србија да го ангажира осудениот за воени злосторства, генерал Владимир Лазаревиќ, како предавач на Воената академија во Белград.

Повеќе
отштета-за-жртвите-на-воените-злосторства-во-црна-гора-09-07-2017
08 Sep 17 Отштета за жртвите на воените злосторства во Црна Гора

Жртвите на воените злосторства извршени на територијата на Црна Гора во 90-тите години, ќе добијат околу 1,35 милиони евра компензација од оваа држава, како дел од нејзините напори за исполнување на условите за пристап во ЕУ, кои се однесуваат на правдата.

Повеќе
кубуровиќ-србија-ќе-го-казнува-негирањето-на-геноцидот-11-16-2016
16 Nov 16 Кубуровиќ: Предлог Србија да го казнува негирањето на геноцидот

Српската министерка за правда, Нела Кубуровиќ, изјави рече дека Србија ќе го претстави законот за казнување на негирањето на геноцидот и воените злосторства, за дела потврдени од Меѓународниот кривичен суд или од српските судови.

Повеќе
еу-ги-критикуваше-балканските-држави-врзано-за-воените-злосторства-11-09-2016
09 Nov 16 ЕУ ги критикуваше балканските држави врзано за воените злосторства

Во својот годишен извештај за напредокот на балканските држави, ЕУ побара поголема ангажираност во процесирањето на воените злосторства во Босна и Херцеговина, Србија и во Косово и изрази загриженост во врска со забавувањето на процесот на пронаоѓање на исчезнатите лица од конфликтите во 90-тите.

Повеќе
србија-го-осуди-одговорот-на-еу-на-поплаките-за-хрватска-09-01-2016
01 Sep 16 Србија го осуди одговорот на ЕУ на поплаките за Хрватска

Српските власти го критикуваа како несоодветен одговорот на претседателот на Европската комисија, на нивните поплаки во врска со „антисрпската атмосфера во Хрватска“.

Повеќе
хрватска-ја-повика-србија-да-покрене-истрага-за-нападот-на-бански-двори-07-21-2016
21 Jul 16 Хрватска ја повика Србија да покрене истрага за нападот на Бански двори

Хрватскиот министер за надворешни работи ги повика српските власти да започнат истрага за ракетниот напад на Југословенската народна армија, ЈНА, врз претседателската резиденција на Фрањо Туѓман во Загреб, во 1991 година.

Повеќе
еу-инсистира-србија-да-соработува-во-врска-со-воените-злосторства-07-19-2016
19 Jul 16 ЕУ инсистира Србија да соработува во врска со воените злосторства

На отворањето на двете нови поглавја во пристапните преговори со Србија, ЕУ постави услови што Белград треба да ги исполни, инсистирајќи на нејзина соработка со Хашкиот трибунал и со Хрватска, по прашањето за воените злосторства.

Повеќе
објавени-условите-што-хрватска-ѝ-ги-постави-на-србија-на-патот-кон-еу-07-06-2016
07 Jul 16 Објавени условите што Хрватска ѝ ги постави на Србија на патот кон ЕУ

Хрватските услови наведени во заедничкиот став на ЕУ, за отворање на поглавјето 23 во преговорите со Србија, се делумно откриени, но се работи главно за „симболични“ услови, смета еден хрватски аналитичар.

Повеќе
хрватска-и-велика-британија-ѝ-го-блокираa-на-србија-отворањето-на-поглавјето-23-06-27-2016
27 Jun 16 Хрватска и Велика Британија ѝ го блокираa на Србија отворањето на поглавјето 23

Србија нема да биде во можност да го отвори поглавјето 23, во процесот на преговори за членство во ЕУ, како што се надеваше, поради приговорите на Хрватска и на Велика Британија.

Повеќе
владата-на-косово-предложи-продолжување-на-мандатот-на-еулекс-06-10-2016
10 Jun 16 Владата на Косово предложи продолжување на мандатот на ЕУЛЕКС

Само пет дена пред истекот на мандатот на Мисијата на ЕУ за владеење на правото на Косово, ЕУЛЕКС, владата одобри нацрт закон со кој ќе ѝ се овозможи на Мисијата да продолжи со својата работа.

Повеќе
србија-обвинета-за-несоработка-со-хашкиот-трибунал-05-19-2016
19 May 16 Србија обвинета за несоработка со Хашкиот трибунал

По одлуката на Вишиот суд во Белград, да не ги екстрадира тројцата членови на Српска радикална партија (СРП) во Хашкиот трибунал, кој ги бара заради заплашување на сведоци, Хрватска ја обвини Србија за несоработка.

Повеќе
србија-ветува-интензивирање-на-процесирањето-на-воените-злосторства-05-09-2016
09 May 16 Србија ветува интензивирање на процесирањето на воените злосторства

За да ги зголеми своите шанси за влез во ЕУ, Србија вети дека ќе ги гони сите останати лица осомничени за воени злосторства и дека ќе спроведе реформа на институциите кои се занимаваат со воени злосторства, но, го отфрли хрватското барање за промена на законот за воени злосторства.

Повеќе
еу-ја-повика-хрватска-да-не-ѝ-го-блокира-патот-за-членство-на-србија-04-15-2016
15 Apr 16 ЕУ ја повика Хрватска да не ѝ го блокира патот за членство на Србија

Европската комисија објави неформален документ со кој го повика Загреб да не ги попречува преговорите на Белград за пристапување во ЕУ, поради тоа што Хрватска не се согласува со српскиот закон за воени злосторства.

Повеќе
хрватска-ги-запре-преговорите-меѓу-србија-и-еу-04-07-2016
07 Apr 16 Хрватска ги запре преговорите меѓу Србија и ЕУ

Советот на ЕУ ги одложи преговорите со Белград за две поглавја, по приговорите на Загреб кој бара подобар третман на Хрватите во Србија и поголема заложба во врска со прашањето за воените злосторства.

Повеќе
вучиќ-вети-намалување-на-тензиите-со-хрватска-04-05-2016
05 Apr 16 Вучиќ вети намалување на тензиите со Хрватска

Српскиот премиер, Александар Вучиќ, вети дека ќе ја посети Хрватска, со цел намалување на тензиите што ескалираа помеѓу двете земји, по ослободувањето на тврдокорниот националист кој беше обвинет за воени злосторства, Воислав Шешељ.

Повеќе

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот