сад-бараат-одземање-на-државјанството-на-босанецот-есо-разиќ-01-19-2018
19 Jan 18 САД бараат одземање на државјанството на босанецот Есо Разиќ

Соединетите Американски Држави (САД), поднесоа барање за одземање на државјанството на 51-годишниот Есо Разиќ од Ајова, со потекло од Босна и Херцеговина, затоа што тој, наводно, го добил државјанството на САД со измама, бидејќи не пријавил оти бил член на паравоени организации.

Повеќе
случај-медикус-сведокот-го-препозна-осомничениот-од-аеродромот-во-приштина-01-17-2018
18 Jan 18 Случај „Медикус“: Сведокот го препозна осомничениот од аеродромот во Приштина

Полицаецот кој сведочеше пред судот во Приштина, изјави дека во 2008 година, на аеродромот во Приштина, го видел Моше Харел, главниот осомничен во случајот „Медикус“.

Повеќе
поранешни-припадници-на-овк-негираа-дека-знаеле-за-убиствата-во-1998-година-01-17-2018
17 Jan 18 Поранешни припадници на ОВК негираа дека знаеле за убиствата во 1998 година

Поранешни високи функционери на Ослободителната војска на Косово (ОВК), на судењето на потпредседателот на Владата на Косово, Фатмир Лимај, изјавија дека не знаат ништо за судбината на двајцата цивили, убиени во 1998 година, бидејќи, наводно, биле соработници на српскиот режим.

Повеќе
благи-казни-за-убиство-на-србин-извршено-во-хрватска-во-1998-година-01-16-2018
16 Jan 18 Благи казни за убиство на Србин извршено во Хрватска во 1998 година

Окружниот суд во Сплит осуди на една година затвор двајца Хрвати, кои во 1998 година, на православен Божик, убиле Србин.

Повеќе
наводи-за-повоени-убиства-во-косово-ги-шокираа-семејствата-на-убиените-01-12-2018
12 Jan 18 Наводи за повоени убиства во Косово, ги шокираа семејствата на убиените

Семејствата на косовските Албанци убиени по војната во Косово, беа шокирани од изјавата на сведок на обвинителството, кој во телевизиско интервју изјави дека група формирана од Ибрахим и Керим Келменди, по завршувањето на војната, вршела политички убиства.

Повеќе
потврдено-обвинение-за-злосторства-во-близина-на-босанскиот-град-доњи-вакуф-01-11-2018
11 Jan 18 Потврдено обвинение за злосторства во близина на босанскиот град Доњи Вакуф

Судот на Босна и Херцеговина го потврди обвинението против четворица поранешни припадници на Војската на Република Српска (ВРС), обвинети дека во 1995 година, во село во близина на Доњи Вакуф, убиле 28 цивили од бошњачка и хрватска националност.

Повеќе
европскиот-суд-го-отфрли-случајот-на-бошњачките-затвореници-против-србија-10-19-2017
19 Oct 17 Европскиот суд го отфрли случајот на бошњачките затвореници против Србија

Европскиот суд за човекови права, донесе одлука, со која претставката против Србија, поднесена од Бошњаците кои за време на војната во Босна и Херцеговина биле затворени во логори во Србија, ја прогласи за недопустлива.

Повеќе
семејствата-на-убиените-српски-гардисти-бараат-детали-за-истрагата-10-05-2017
05 Oct 17 Семејствата на убиените српски гардисти бараат детали за истрагата

На годишнината од смртта на двајцата гардисти, кои настрадаа во касарна во Белград, во која наводно се криел обвинетиот од Хашкиот трибунал, Ратко Младиќ, нивните семејства побараа информации од официјалните лица на Србија, за напредокот на истрагата.

Повеќе
од-лидерите-на-земјите-во-регионот-побарано-формирање-на-комисија-за-вистина-09-22-2017
22 Sep 17 Од лидерите на земјите во регионот побарано формирање на комисија за вистина

До претседателите на земјите од поранешна Југославија беше упатен повик, да го потпишат договорот за формирање на регионалната комисија за утврдување на фактите за воените злосторства и другите повреди на човековите права, РЕКОМ, извршени меѓу 1991 и 2001 година.

Повеќе
се-испитуваат-наводите-дека-косовски-министер-србин-малтретирал-албанци-09-20-2017
20 Sep 17 Се испитуваат наводите дека косовски министер, Србин, малтретирал Албанци

Специјалното обвинителство на Косово, побара од полицијата да изврши разговори со граѓаните на Приштина, кои тврдат дека новиот министер за земјоделство, Ненад Рикало, косовски Србин, малтретирал Албанци за време на војната во Косово. Рикало ги негираше овие наводи.

Повеќе
во-косово-уапсен-србин-осомничен-за-воени-злосторства-08-28-2017
28 Aug 17 Во Косово уапсен Србин осомничен за воени злосторства

Лице од српска националност, уапсено е во село во близина на градот Сува Река, во Косово, врз основа на обвинение за сторени воени злосторства, што предизвика реакција на официјални лица на Белград.

Повеќе
од-србија-се-бара-да-поднесе-тужба-против-нато-и-оон-07-24-2017
24 Jul 17 Од Србија се бара да поднесе тужба против НАТО и ООН

Семејствата на српските жетвари, кои беа убиени пред 18 години во Косово, бараат од Белград да поднесе тужба против КФОР и УНМИК, бидејќи не успеале да ја спречат нивната смрт, иако експертите предупредуваат дека ова ќе биде тешко изводливо.

Повеќе
од-сад-побарано-да-изврши-притисок-врз-србија-за-случајот-битиќи-07-12-2017
13 Jul 17 Од САД побарано да изврши притисок врз Србија за случајот Битиќи

Семејството на тројцата браќа Битиќи, американски државјани од албанско потекло, кои беа убиени во 1999 година во Србија, бара од американските официјални лица, за време на претстојната посета на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на САД, да извршат притисок, случајот да биде решен.

Повеќе
кривична-пријава-против-црвени-беретки-за-воени-злосторства-во-бих-06-21-2017
21 Jun 17 Кривична пријава против „Црвени беретки“ за воени злосторства во БиХ

Фондот за хуманитарно право со седиште во Белград, поднесе кривична пријава против тројца поранешни припадници на „Црвените беретки“ од Србија, за воени злосторства извршени во Добој, Босна и Херцеговина, во 1992 година.

Повеќе
поднесена-пријава-за-воени-злосторства-против-генералот-јован-дивјак-05-25-2017
25 May 17 Поднесена пријава за воени злосторства против генералот Јован Дивјак

Полициската управа на босанскиот град Требиње, поднесе пријава за воени злосторства против пензионираниот генерал на Армијата на Босна и Херцеговина (АБиХ), Јован Дивјак, за наводни злосторства против Србите извршени за време на војната во БиХ, 1992-1995 година.

Повеќе

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот