жени-во-црно-го-тужеа-весникот-информер-за-клевета-09-26-2017
26 Sep 17 „Жени во црно“ го тужеа весникот „Информер“ за клевета

Организацијата „Жени во црно“, го тужат српскиот провладин таблоид „Информер“, бидејќи активистите на оваа организација ги нарекол „најголеми странски платеници“ во земјата.

Повеќе
шешељ-во-реално-шоу-му-се-потсмева-на-хашкиот-трибунал-09-18-2017
18 Sep 17 Шешељ во реално шоу му се потсмева на Хашкиот трибунал

Воислав Шешељ, во реално шоу презеде улога на судија, потсмевајќи му се на Хашкиот трибунал, кој повторно му испрати предупредување во врска со неговото присуство на претстојната жалбена расправа.

Повеќе
премиера-на-филмот-на-бирн-за-размена-на-населението-во-војната-во-90-тите-09-04-2017
05 Sep 17 Премиера на филмот на БИРН за размена на населението во војната во 90-тите

Новиот документарен филм на БИРН, „Луѓето не се штркови”, кој говори за жителите на две села, од двете страни на границата помеѓу Србија и Хрватска, кои војната во 90-тите ги приморала да ги заменат своите куќи, во обид да ги спасат своите животи, во вторник ќе биде премиерно прикажан на Ал Џезира Балканс.

Повеќе
мејнстрим-медиумите-ги-изолираат-хрватските-срби-07-06-2017
07 Jul 17 Мејнстрим медиумите ги „изолираат“ хрватските Срби

Истражувањето на содржината на хрватските дневни весници, покажа дека прашањата на српското малцинство во Хрватска, се слабо застапени и дека на Србите не им е дадена можност да ги презентираат своите проблеми.

Повеќе
куќен-притвор-за-двајца-обвинети-во-случајот-ќурувија-07-06-2017
06 Jul 17 Куќен притвор за двајца обвинети во случајот Ќурувија

Судот ослободи од затворски притвор двајца поранешни официјални службеници на Државната безбедност (ДБ) на Србија, обвинети дека во 1999 година, учествувале во убиството на опозицискиот новинар, Славко Ќурувија, и им изрече мерка, домашен притвор.

Повеќе
промоција-на-книга-што-го-оспорува-масакрот-во-тузла-06-28-2017
28 Jun 17 Промоција на книга што го оспорува масакрот во Тузла

Илија Бранковиќ е автор на книга, со која се обидува да ја оспори одговорноста на Војската на Република Српска (ВРС), за гранатирањето на Тузла, извршено во мај 1995 година.

Повеќе
демонстранти-во-ниш-спречија-прикажување-на-филм-за-српско-албанските-односи-06-23-2017
23 Jun 17 Демонстранти во Ниш спречија прикажување на филм за српско-албанските односи

Со српски знамиња во рацете и извикувајќи антиалбански пароли, група демонстранти во Ниш го спречи прикажувањето на филмот, „Албанките се наши сестри“, во кој се зборува за српско-албанските односи.

Повеќе
нови-сад-протест-на-десничари-против-прикажување-на-филм-за-косово-06-12-2017
12 Jun 17 Нови Сад: Протест на десничари против прикажување на филм за Косово

Десетици активисти на десницата, се обидоа да го спречат прикажувањето на филмот за животот на Косово во Нови Сад, при што дел од нив влегоа во салата во која се прикажуваше филмот, но полицијата реагираше и ги исфрли надвор.

Повеќе
обвинетите-за-убиство-на-новинарот-славко-ќурувија-остануваат-во-притвор-05-16-2017
16 May 17 Обвинетите за убиство на новинарот Славко Ќурувија остануваат во притвор

Специјалниот суд во Белград го одби барањето, обвинетите за учество во убиството на новинарот Славко Ќурувија, извршено во 1999 година, да бидат пуштени на слобода.

Повеќе
нови-сведоци-на-судењето-за-убиство-на-опозицискиот-новинар-славко-ќурувија-05-15-2017
15 May 17 Нови сведоци на судењето за убиство на опозицискиот новинар Славко Ќурувија

Милорад Вучелиќ, поранешен функционер на Социјалистичката партија на Србија (СПС), пред Специјалниот суд во Белград, изјави дека единствената врска помеѓу него и убиството на новинарот Славко Ќурувија, е телефонскиот број лоциран во близина на местото на убиството.

Повеќе
следењето-на-дб-злоупотребено-со-цел-ќурувија-да-се-убие--05-12-2017
12 May 17 Следењето на ДБ „злоупотребено со цел Ќурувија да се убие“

Оперативците на службата за Државна безбедност (ДБ) на Србија, биле злоупотребени, со цел во 1999 година да се убие опозицискиот новинар Славко Ќурувија, рече пред Специјалниот суд во Белград, поранешниот началник на оваа служба, Горан Петровиќ.

Повеќе
филм-за-отпорот-на-сараево-во-текот-на-опсадата-05-10-2017
10 May 17 Филм за отпорот на Сараево во текот на опсадата

Документарниот филм „Опсада“, кој зборува за „преживувањето и отпорот“ што го пружале граѓаните на опколено Сараево за време на војната, а чиј автор е францускиот воен дописник, Реми Урдо, ја имаше својата премиера во Белград.

Повеќе
одбележани-18-години-од-убиството-на-ќурувија-04-11-2017
11 Apr 17 Одбележани 18 години од убиството на Ќурувија

Семејството и колегите на српскиот опозициски новинар, Славко Ќурувија, ја одбележаа 18-годишнината од неговото убиство. Тие изразија загриженост заради бавното темпо на судскиот процес што се води против четворица поранешни функционери на Државната безбедност на Србија, осомничени за убиството.

Повеќе
дб-уништила-документи-за-убиството-на-ќурувија-04-06-2017
06 Apr 17 ДБ „уништила документи“ за убиството на Ќурувија

Поранешен функционер на Државната безбедност (ДБ) на Србија, на судењето за убиството на опозицискиот новинар, Славко Ќурувија, рече дека ДБ учествувала во планирањето на убиството и последователното уништување на доказите.

Повеќе
наводниот-убиец-на-ќурувија-за-малку-ќе-бил-уапсен-во-2001-година--04-05-2017
05 Apr 17 Наводниот убиец на Ќурувија „за малку ќе бил уапсен во 2001 година“

На судењето за убиство на поранешниот српски опозициски новинар, Славко Ќурувија, поранешен функционер на Државната безбедност на Србија, изјави дека во 2001 година му било речено да приведе еден од обвинетите за убиството.

Повеќе

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот