иванов-стави-вето-на-законот-за-јазиците-01-17-2018
17 Jan 18 Иванов стави вето на Законот за јазиците

Претседателот, Ѓорѓе Иванов, стави вето на новиот закон за употреба на јазиците, со кој се проширува официјалната употреба на албанскиот јазик во цела држава.

Повеќе
од-иванов-побарано-да-стави-вето-на-законот-за-јазиците-01-12-2018
12 Jan 18 Од Иванов побарано да стави вето на Законот за јазиците

Противниците на новиот закон со кој се проширува официјалната употреба на албанскиот јазик во цела држава, го повикаа претседателот Ѓорѓе Иванов, да не го потпишува.

Повеќе
донесен-законот-за-употреба-на-јазиците-01-11-2018
11 Jan 18 Донесен Законот за употреба на јазиците

Македонските пратеници го усвоија законот со кој се проширува службената употреба на албанскиот јазик во целата држава.

Повеќе
македонија-му-исплаќала-на-семејството-тарчуловски-по-5-000-евра-месечно-10-19-2017
19 Oct 17 Македонија му исплаќала на семејството Тарчуловски по 5.000 евра месечно

Сопругата на Јохан Тарчуловски, единствениот од Македонија кого Хашкиот трибунал го осуди за воени злосторства, потврди дека осум години, додека нејзиниот сопруг бил во затвор, од Владата добивала по 5.000 евра месечно.

Повеќе
обвинителката-побара-предметот-монструм-да-се-врати-на-повторно-судење-10-03-2017
03 Oct 17 Обвинителката побара предметот „Монструм“ да се врати на повторно судење

Јавната обвинителка, Лилјана Спасоска, од Врховниот суд побара укинување на пресудата со која шестмина Албанци беа осудени на доживотни затворски казни, заради убиство на пет Македонци.

Повеќе
пресудите-за-диво-насеље-во-октомври-09-28-2017
28 Sep 17 Пресудите за „Диво насеље“ во октомври

Се одржа последното рочиште од судењето на 37-те Албанци обвинети за учество во дводневната престрелка со полицијата во Куманово. Судот во Скопје соопшти дека пресудите ќе бидат изречени на 17 октомври.

Повеќе
од-лидерите-на-земјите-во-регионот-побарано-формирање-на-комисија-за-вистина-09-22-2017
22 Sep 17 Од лидерите на земјите во регионот побарано формирање на комисија за вистина

До претседателите на земјите од поранешна Југославија беше упатен повик, да го потпишат договорот за формирање на регионалната комисија за утврдување на фактите за воените злосторства и другите повреди на човековите права, РЕКОМ, извршени меѓу 1991 и 2001 година.

Повеќе
косово-го-ослободи-лирим-јакупи-од-обвинението-за-напад-на-македонски-полицајци-07-28-2017
28 Jul 17 Косово го ослободи Лирим Јакупи од обвинението за напад на македонски полицајци

Судот во Гњилане го ослободи Лирим Јакупи, припадник на неколку герилски групи во Косово, Македонија и во Србија, од обвинението за напад извршен врз македонската полиција во 2004 и 2014 година.

Повеќе
случај-сопот-одбраната-се-надева-дека-сјо-ќе-ги-повлече-обвиненијата-07-14-2017
17 Jul 17 Случај „Сопот“: Одбраната се надева дека СЈО ќе ги повлече обвиненијата

Жителите на село Сопот, обвинети дека во 2003 година подметнале мина, во чија експлозија загинаа двајца војници на НАТО, се надеваат дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кое го презеде нивниот случај, ќе ги отфрли сите обвиненија.

Повеќе
нова-кампања-на-коалицијата-за-реком-за-собирање-потписи-за-поддршка-05-10-2017
11 May 17 Нова кампања на Коалицијата за РЕКОМ за собирање потписи за поддршка

Коалицијата на невладини организации кои се залагаат за формирање на Регионална комисија за утврдување на фактите за воените злосторства и други тешки повреди на човековите права извршени во поранешна Југославија, повторно иницира кампања на Балканот.

Повеќе
стразбур-пресуди-во-корист-на-карајанов-04-07-2017
07 Apr 17 Стразбур пресуди во корист на Карајанов

Поранешниот функционер, Петар Карајанов, пред Европскиот суд за човекови права, го доби случајот против Република Македонија.

Повеќе
пресудите-за-диво-насеље-се-очекуваат-во-јуни-03-27-2017
28 Mar 17 Пресудите за „Диво насеље“ се очекуваат во јуни

Во јуни се очекува судска одлука во случајот „Диво насеље“, а адвокатите на 37 обвинети Албанци, сѐ уште се надеваат дека ќе успеат како сведоци да донесат одредени политичари.

Повеќе
зголемената-југоносталгија-одраз-на-современите-проблеми--03-14-2017
14 Mar 17 Зголемената југоносталгија „одраз на современите проблеми“

Носталгијата по социјалистичка Југославија во некои балкански земји е израз на незадоволството кое постои поради денешните услови за живот, вели за БИРН историчар од Хрватска, кој спроведе истражување на оваа тема.

Повеќе
балканските-лидери-се-откажаа-од-повоената-правда--03-10-2017
10 Mar 17 Балканските лидери „се откажаа од повоената правда“

Процесот на спроведување на правдата за злосторства извршени за време на војните во Југославија, е во застој, поради недостиг на политичка волја, предупредуваат активистите на регионалната комисија за востановување на вистината.

Повеќе
обвинетите-во-случајот-диво-насеље-ќе-сведочат-на-суд-02-14-2017
15 Feb 17 Обвинетите во случајот „Диво насеље“ ќе сведочат на суд

Се очекува сведоштвата на обвинетите за учество во дводневната престрелката со македонските безбедносни сили во кумановско Диво насеље во 2015 година, да откријат нови детали во овој високопрофилиран случај.

Повеќе

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот