повторно-одложено-сослушувањето-на-новак-ѓукиќ-за-масакрот-во-тузла-01-19-2018
19 Jan 18 Повторно одложено сослушувањето на Новак Ѓукиќ за масакрот во Тузла

Сослушувањето на поранешниот генерал на Војската на Република Српска, ВРС, Новак Ѓукиќ, повторно е одложено, откако неговиот адвокат соопшти оти тој има здравствени проблеми, иако лекарите потврдија дека тој е способен да го следи рочиштето.

Повеќе
сад-бараат-одземање-на-државјанството-на-босанецот-есо-разиќ-01-19-2018
19 Jan 18 САД бараат одземање на државјанството на босанецот Есо Разиќ

Соединетите Американски Држави (САД), поднесоа барање за одземање на државјанството на 51-годишниот Есо Разиќ од Ајова, со потекло од Босна и Херцеговина, затоа што тој, наводно, го добил државјанството на САД со измама, бидејќи не пријавил оти бил член на паравоени организации.

Повеќе
мал-напредок-во-заштитата-на-човековите-права-на-балканот-01-18-2018
18 Jan 18 Мал напредок во заштитата на човековите права на Балканот

Напади врз новинарите, дискриминација на малцинствата, слаба заштита на бегалците и недостиг на политичка волја кривично да се гонат воените злосторства, се проблемите со кои и во 2017 година биле соочени повеќето балкански држави, се вели во извештајот на меѓународната организација за заштита на човековите права, Хјуман рајтс воч (ХРВ) .

Повеќе
потврдено-обвинение-за-злосторства-во-близина-на-босанскиот-град-доњи-вакуф-01-11-2018
11 Jan 18 Потврдено обвинение за злосторства во близина на босанскиот град Доњи Вакуф

Судот на Босна и Херцеговина го потврди обвинението против четворица поранешни припадници на Војската на Република Српска (ВРС), обвинети дека во 1995 година, во село во близина на Доњи Вакуф, убиле 28 цивили од бошњачка и хрватска националност.

Повеќе
дефиле-по-повод-денот-на-република-српска-01-09-2018
09 Jan 18 Дефиле по повод Денот на Република Српска

Околу 1.800 учесници, по повод одбележувањето на Денот на Република Српска (РС), контроверзен празник на овој босански ентитет, чиј лидер повторно побара поголема автономија, маршираа на парадата што се одржа во Бања Лука.

Повеќе
република-српска-организира-досега-најголема-прослава-на-денот-на-рс-01-08-2018
09 Jan 18 Република Српска организира досега најголема прослава на Денот на РС

Лидерите на босанските Срби ќе го одбележат спорниот Ден на Република Српска (РС) со досега најголема прослава, спротивставувајќи им се на тој начин на одлуката на Уставниот суд на Босна и Херцеговина и на приговорите на Бошњаците.

Повеќе
е-книга-на-бирн-за-судењето-на-ратко-младиќ-11-13-2017
14 Nov 17 Е-книга на БИРН за судењето на Ратко Младиќ

Во пресрет на изрекувањето на пресудата на Ратко Младиќ, поранешен командант на Војската на Република Српска (ВРС), обвинет за воени злосторства, кое е најавено следната седмица, БИРН сите свои извештаи за овој случај, ги преточи во е-книга, која може бесплатно да се преземе.

Повеќе
казна-затвор-за-злосторство-против-човештвото-извршено-во-мостар-10-30-2017
30 Oct 17 Казна затвор за злосторство против човештвото извршено во Мостар

Поранешниот припадник на Хрватскиот совет за одбрана (ХВО), Саша Савиновиќ, беше осуден на осум години затвор за злосторствo против човештвото, поради учество во убиства и присилна преселба, во регионот на Мостар, во 1993 година.

Повеќе
сараевско-училиште-мустафа-бусулаџиќ-му-одговори-на-израел-10-27-2017
27 Oct 17 Сараевско училиште “Мустафа Бусулаџиќ” му одговори на Израел

Откако Израел упати критики поради именувањето на едно од основните училиште во Сараево, по писателот и борец од Втората светска војна, Мустафа Бусулаџиќ, кој се смета за антисемит, училиштето, во својот одговор, укажува на изградбата на еврејски населби на палестинска територија.

Повеќе
бих-проверка-на-военото-минато-на-судиите-и-обвинителите-10-26-2017
26 Oct 17 БиХ: Проверка на военото минато на судиите и обвинителите

По наводите кои дојдоа од босанскиот ентитет, Република Српска, РС, за антисрпски предрасуди на некои судии и обвинители на Судот на Босна и Херцеговина, Високиот судски и обвинителски совет (ВСОС) на БиХ, од обвинителството ќе побара податоци, дали против некој судија или обвинител, се води истрага или кривична постапка во врска со нивното воено минато.

Повеќе
од-обвиненија-за-воени-злосторства-ослободени-60-срби-соопшти-судот-на-бих-10-24-2017
24 Oct 17 Од обвиненија за воени злосторства ослободени 60 Срби, соопшти Судот на БиХ

По критиките што дојдоа од Република Српска (РС) за наводна пристрасност на Судот на Босна и Херцеговина, а по пресудата со која што беше ослободен бившиот командант на босанската армија за Сребреница, Насер Ориќ, Судот на БиХ соопшти дека досега се ослободени 60 поранешни припадници на војската и на полицијата на РС, како и функционери и лица кои што во војната биле стражари во логорите.

Повеќе
израел-испрати-протестна-нота-до-бих-поради-име-на-основно-училиште-10-24-2017
24 Oct 17 Израел испрати протестна нота до БиХ поради име на основно училиште

Како што соопшти Амбасадата на Израел, именувањето на едно сараевско училиште по писателот и борец од Втората светска војна, Мустафа Бусулаџиќ, кој се смета за антисемит, е „несреќен чин“, што ја загрозува мултиетничка Босна и Херцеговина.

Повеќе
нема-истрага-против-додик-за-предизвикување-на-омраза-10-23-2017
23 Oct 17 Нема истрага против Додик за предизвикување на омраза

Обвинителството на Босна и Херцеговина, соопшти дека нема да покрене истрага против претседателот на босанскиот ентитет, Република Српска (РС), Милорад Додик, за предизвикување на национална и верска омраза, поради навреда на жртвите од Сребреница.

Повеќе
екскумирани-останки-на-седум-жртви-од-српска-националност-10-23-2017
23 Oct 17 Екскумирани останки на седум жртви од српска националност

Посмртните останки на седум лица, за кои се верува дека биле убиени за време на војната во Босна и Херцеговина, во 1995 година, се пронајдени при ексхумација во селото Возуќа, во близина на Завидовиќи.

Повеќе
хашкиот-трибунал-воведува-видеокомуникација-за-притворениците-10-20-2017
20 Oct 17 Хашкиот трибунал воведува видеокомуникација за притворениците

Механизмот за меѓународни кривични трибунали (ММКТ) во Хаг, воведува пилот-проект кој ќе им овозможи на притворениците користење на видеоповици.

Повеќе

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот