убиството-на-ивановиќ-покажува-дека-србија-и-косово-мора-да-соработуваат-01-23-2018 23 Jan 18 Убиството на Ивановиќ покажува дека Србија и Косово мора да соработуваат

ЕУ треба да гo искористи моментот генериран од заедничката соработка меѓу Србија и Косово, во истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ, за да инсистира на понатамошна заедничка работа на обвинителите од овие две земји, во решавањето на тешките злосторства.

смртта-на-ивановиќ-е-неуспех-на-сите-во-косово-01-17-2018 17 Jan 18 Смртта на Ивановиќ е неуспех на сите во Косово

Србија, косовските Албанци и меѓународните фактори во Косово, како што е ЕУ, сносат одговорност за создавањето на услови, што доведоа до ова шокантно убиство.

тегелтија-ветува-побрзо-темпо-на-обработка-на-предметите-01-10-2018 10 Jan 18 Тегелтија ветува побрзо темпо на обработка на предметите

Минатата година, кога станува збор за правоправосудството на Босна и Херцеговина, ја одбележа застојот во обработката на најсложените предмети на воени злосторства, корупција и на организиран криминал, но Милан Тегелтија, претседател на Високиот судски и обвинителски совет (ВСОС) на БиХ, во 2018 година очекува „нов замав во правоправосудството ”.

менувањето-на-ставот-на-косовските-лидери-за-специјалниот-суд-е-самоуништување-01-09-2018 09 Jan 18 Менувањето на ставот на косовските лидери за специјалниот суд е самоуништувачко

Залудните обиди на актуелните политичари и поранешни припадници на ОВК, да ја укинат обврската на Косово за непристрасно процесирање на воените злосторства пред новиот специјален суд, покажуваат дека поддршката што Запад ѝ ја дава на владејачката елита, мора да биде ускратена.

негирањето-на-воените-злосторства-е-психолошки-одбранбен-механизам-10-30-2017 31 Oct 17 Негирањето на воените злосторства е психолошки одбранбен механизам

Државите и националните групи на Балканот и натаму негираат дека нивните сили извршиле воени злосторства, а во обид да ја избегнат моралната одговорност, ја обвинуваат другата страна, што ја спречува можноста за помирување.

светскиот-еврејски-конгрес-ја-повикува-хрватска-на-дебата-за-холокаустот-10-29-2017 30 Oct 17 Светскиот еврејски конгрес ја повикува Хрватска на дебата за Холокаустот

Светскиот еврејски конгрес сака да иницира дебата за ревизионизмот на холокаустот во Хрватска, со цел да поттикне признавање на злосторствата извршени во концентрациониот логор Јасеновац, во Втората светска војна, изјави за БИРН професор, Менахем Розенсафт.

погласно-од-оружјето-филм-за-пејачите-на-патриотски-песни-во-војната-во-хрватска-10-18-2017 20 Oct 17 „Погласно од оружјето”, филм за пејачите на патриотски песни во војната во Хрватска

Новиот документарен филм за големиот број хрватски патриотски песни, снимени за време на конфликтот во 90-тите години, зборува за музичарите кои волонтерски ја подржувале Татковинската војна во Хрватска.

зошто-туѓман-го-имитираше-генералот-франко--10-12-2017 11 Oct 17 Зошто Туѓман го имитираше генералот Франко?

Хрватскиот претседател, Фрањо Туѓман, велеше оти развил модел за повоено помирување, базиран на споменикот кој го изградил шпанскиот фашистички лидер Франциско Франко. Но експертите, со кои разговаравме кај споменикот, кој се наоѓа во близина на Мадрид, велат дека хрватскиот претседател погрешно ја сфатил целата работа.

како-воените-злосторници-во-србија-станаа-херои--10-09-2017 09 Oct 17 Како воените злосторници во Србија станаа херои?

Воените злосторници кои ги отслужија своите казни, станаа активни учесници во политичкиот живот во Србија, благодарение на Владата и на медиумите, кои, промовирајќи ги како херои, решија да го заборават она што тие го направија.

насер-ориќ-ја-чека-пресудата-по-обвинението-за-убиство-на-српски-воени-затвореници-10-05-2017 06 Oct 17 Насер Ориќ ја чека пресудата по обвинението за убиство на српски воени затвореници

Судењето на Насер Ориќ, поранешен командант на Армијата на Босна и Херцеговина (АБиХ) во Сребреница, кој е обвинет за убиство на тројца воени затвореници од српска националност, беше сконцентрирано на исказот на главниот сведок, за кој се поставува прашањето, колку е вистинит.

насер-ориќ-сакан-и-омразен-командант-на-сребреница-10-02-2017 05 Oct 17 Насер Ориќ: Сакан и омразен командант на Сребреница

Насер Ориќ, командант кој во војната во Босна и Херцеговина ја бранеше Сребреница, а пред војната го обезбедуваше Слободан Милошевиќ, пред изрекувањето на пресудата во предметот во кој тој е обвинет за воени злосторства, вели дека Бошњаците го сакаат, иако, истовремено, голем број Срби го презираат.

обележување-на-местата-на-страдање-во-војната-во-бих-10-02-2017 03 Oct 17 Обележување на местата на страдање во војната во БиХ

Четворица активисти од Босна и Херцеговина, спроведуваат неофицијална кампања за поставување на привремени обележја на местата на страдање во војната, на кои нема постојан споменик.

претседателот-на-судот-на-бих-ја-осудува-неправедната-критика--09-29-2017 02 Oct 17 Претседателот на Судот на БиХ ја осудува „неправедната критика”

Судот на Босна и Херцеговина заслужува пофалби за стотиците завршени предмети на воени злосторства, но пред него и натаму е „долг пат” за решавање на заостанатите случаи, вели за БИРН, претседателот на Судот на БиХ, Ранко Дебевец.

во-косово-отворен-центар-за-документација-на-воените-злосторства-09-25-2017 27 Sep 17 Во Косово отворен Центар за документација на воените злосторства

Фондот за хуманитарно право од Косово, во Приштина отвори Центар за документација на воените злосторства, кој нуди информации за петте случаи поврзани со Косово, кои беа судени пред Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ).

капетан-драган-неславниот-командант-кој-ја-изгуби-битката-во-судница-09-26-2017 26 Sep 17 Капетан Драган: Неславниот командант кој ја изгуби битката во судница

Драган Васиљковиќ, поранешен водач на бунтовничките српски борци во Хрватска и водител на телевизиско шоу во Србија, кој ја изгуби долгата битка против екстрадицијата од неговата втора татковина, Австралија, беше осуден за воени злосторства.

Дневен преглед

* Задолжителни полиња
Балканска транзициска правда: дневен билтен
Формат на билтенот