Вести 01 Feb 13

Лимај: Обвиненијата за мито се само приказни

Адвокатот на некогашниот борец, а подоцна политичар Фатмир Лимај ги исмејува тврдењата дека Лимај илегално потрошил еден милион евра за своја одбрана во судскиот процес во кој беше осомничен за воени злосторства. 

Едона Пеци
Приштина

„Целото обвинението ми изгледа како лошо напишан роман“, изјави за БИРН Томе Гаши, еден од адвокатите на поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово, Фатмир Лимај.

Неговата реакција доаѓа откако еден приштински весник објави детали од обвинението против Лимај,  за наводна вмешаност во организиран криминал и корупција додека бил министер за транспорт на Косово, во периодот 2008 - 2010 година.

Лимај е обвинет дека за финансирање на својата одбрана во судскиот процес кој против него беше подигнат минатата година, во кој беше обвинет за воени злосторства извршени во логорот Клечка за време на косовскиот конфликт при крајот на 90-тите, користел средствата собрани на нелегален начин преку организиран криминал.

Како што објави весникот “Коха Диторе“, Лимај за својата одбрана наводно незаконски потрошил еден милион евра.

Имено, во одвоен судски процес пред Хашкиот трибунал во 2005 година, Лимај беше ослободен од обвиненијата за воени злосторства против Србите и Албанците осомничени за соработка со Србија за време на војната на Косово. Кога се врати дома, Лимај беше пречекан како херој.

Тој потоа стана министер за транспорт, но повторно беше обвинет за воени злосторства, овој пат во Приштина.

Во мај минатата година беше повторно ослободен, но обвинителството успешно ја обжали пресудата и предметот беше испратен на повторно судење.

Обвиненијата за корупција, покренати од страна на мисијата на ЕУ за владеење на правото на Косово, формираа посебен случајот против Лимај и се однесуваат на времето кога тој беше министер за транспорт, обвинувајќи го за водење на „криминална група“, по неговото враќање од Хаг.

Неговиот адвокат Гаши вели дека парите за неговата одбрана биле добиени на легален начин, со продажба на земјиште.

„Обвинителот е самиот со себе контрадикторен, бидејќи покренува сомневање за изворот на плаќање на одбраната на Лимај, а потоа вели дека Лимај за 500.000 евра продал парче земјиште, што всушност објаснува од каде се парите“, вели Гаши.

Лимај во моментот ја фрши функцијата заменик-претседател на владејачката Демократска партија на Косово. Неговото судење за корупција ќе продолжи на 7 февруари.

Talk about it!

blog comments powered by Disqus

Latest Headlines

Analysis 26 May 16

Vojislav Seselj Seeks Political Resurrection in Bosnia

News 25 May 16

Croatian Culture Minister Slams ‘Smear Campaign’

News 24 May 16

Croatian Govt Urged to Sack ‘Extremist’ Minister

News 23 May 16

Serbia’s Nazi-Backed Leader ‘Did Not Kill Jews’

News 23 May 16

Bosnia Fines Football Clubs for Nationalist Chants

News 19 May 16

Bosniak, Croat War Veterans Rally for Higher Pensions

News 16 May 16

Vojislav Seselj to Run for Serbian Presidency

Feature 13 May 16

1990 Football Riot Becomes National Myth in Croatia

News 13 May 16

Sarajevo Museum to Preserve Wartime Childhood Memories

Background

serb-minority-rights-scripted-out-in-croatia-09-02-2015

Serb Minority Rights Scripted Out in Croatia

The muted response to the Croatian town of Vukovar’s decision to scrap controversial bilingual signs in Latin and Serb Cyrillic script suggests the EU has lost focus on minority rights, analysts claimed.

Croatian Dissident Feared Kidnap by Yugoslav Spies

The trial of Zdravko Mustac and Josip Perkovic, former Yugoslav spy chiefs accused of killing a Croatian émigré, heard that the victim repeatedly told his German lover that he was living in fear.

Subscribe to Our Newsletter