boshnjakët-bojkotojnë-shkollën-në-srebrenicë-për-debatin-mbi-gjuhën-06-13-2016
13 Jun 16 Boshnjakët bojkotojnë shkollën në Srebrenicë për debatin mbi gjuhën

Ditën e hënë prindërit boshnjakë në Srebrenicë filluan të bojkotojnë shkollën fillore vendase, në një debat mbi emërtimin e gjuhës zyrtare që po mësojnë fëmijët e tyre.

Më shumë
deputetët-serbë-nxiten-të-deklarojnë-srebrenicën-gjenocid-06-10-2016
10 Jun 16 Deputetët serbë nxiten të deklarojnë Srebrenicën gjenocid

OJQ serbe të të drejtave të njeriut i bënë thirrje deputetëve të miratojnë një rezolutë parlamentare që dënon si gjenocid masakrat e boshnjakëve nga Srebrenica më 11 korrik 1995.

Më shumë
gjyqi-i-oriç-gruaja-rikujton-vrasjen-e-të-shoqit-06-07-2016
07 Jun 16 Gjyqi i Oriç: Gruaja rikujton vrasjen e të shoqit

Një dëshmitare e mbrojtjes u shpreh se i thanë se i shoqi, një nga viktimat e dyshuara të ish-komandantit të Ushtrisë Boshnjake Naser Oriç, ishte qëlluar me armë në gojë në një hendek.

Më shumë
dyer-të-mbyllura-për-gjyqin-për-mohim-të-gjenocidit-në-srebrenicë--06-07-2016
07 Jun 16 Dyer të mbyllura për gjyqin “për mohim të gjenocidit në Srebrenicë”

Për të parandaluar trazira të mundshme, gjyqi i lideri të shoqatës së viktimave serbe për nxitje urrejtje, duke e përshkruar gjenocidin në Srebrenicë si “drejtësi e Zotit”, do të zhvillohet me dyer të mbyllura.

Më shumë
serbët-e-bosnjës-hetojnë-lobistin-e-dyshuar-për-mashtrim-04-08-2016
08 Apr 16 Serbët e Bosnjës hetojnë lobistin e dyshuar për mashtrim

Një lobist me bazë në SHBA i punësuar nga entiteti i Republikës Srpska për të përmirësuar imazhin e saj të kohës së luftës dhe për të hedhur poshtë akuzat për gjenocid, po hetohet për dyshime për mashtrim me taksat dhe përvetësim fondesh.

Më shumë
komandanti-boshnjak-oriç-urdhëroi-djegien-e-fshatit--04-05-2016
05 Apr 16 Komandanti boshnjak Oriç “urdhëroi djegien e fshatit”

Dëshmitarët e prokurorisë në gjyqin për krime lufte të ish-komandantit të Ushtrisë Boshnjake në Srebrenicë, Naser Oriç, thanë se në vitin 1992 ai kapi serbët dhe më pas i urdhëroi trupat e tij t’i vinin zjarrin një fshati.

Më shumë
serbi-i-bosnjës-burgoset-për-vrasjen-e-një-djali-nga-srebrenica-04-01-2016
01 Apr 16 Serbi i Bosnjës burgoset për vrasjen e një djali nga Srebrenica

Gjykata boshnjake la në fuqi dënimin për Srecko Boskoviç, për vrasjen e një djali 15-vjeçar në korrik të vitit 1995 pranë qytetit të Zvornikut, pas rënies së Srebrenicës, por e uli dënimin e tij në tetë vjet burg.

Më shumë
radovan-karaxhiç-dënohet-për-gjenocid-03-24-2016
24 Mar 16 Radovan Karaxhiç dënohet për gjenocid

Gjykata e Hagës dënoi ish-presidentin serb të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit dhe e dënoi atë me 40 vjet burg.

Më shumë
serbia-ende-mohon-gjenocidin-në-srebrenicë-03-08-2016
08 Mar 16 Serbia ende “mohon” gjenocidin në Srebrenicë

Historianët duhet të ngrënë zërin për gjenocidin e korrikut 1995 në Srebrenicë, ndërsa publiku serb nuk duhet ta mohojë më atë, u tha gjatë një debati në Beograd.

Më shumë
dëshmitari-në-gjyqin-e-naser-oriç-i-trembej-komandantit-boshnjak-03-08-2016
08 Mar 16 Dëshmitari në gjyqin e Naser Oriç “i trembej” komandantit boshnjak

Dëshmitari i parë i mbrojtur në gjyqin për krime lufte të Naser Oriç tha se ai i druhej ish-komandantit të Ushtrisë Boshnjake, të cilin ai e akuzoi për vrasjen e të burgosurve serbë në Srebrenicë në vitin 1992.

Më shumë
kërkohet-revokimi-i-vendimit-ndaj-ish-ushtarit-serb-të-bosnjës-03-03-2016
04 Mar 16 Kërkohet revokimi i vendimit ndaj ish-ushtarit serb të Bosnjës

Prokuroria boshnjake i kërkoi gjykatës shtetërore të revokojë një vendim që liroi nga akuzat ish-ushtarin Aleksandar Cvetkoviç për pjesëmarrje në gjenocidin e boshnjakëve nga Srebrenica në korrik 1995.

Më shumë
përfaqësuesi-i-viktimave-serbe-të-bosnjës-akuzohet-për-nxitje-urrejtje-02-29-2016
29 Feb 16 Përfaqësuesi i viktimave serbe të Bosnjës akuzohet për nxitje urrejtje

Presidenti i Shoqatës Serbe të Personave të Zhdukur të Rajonit të Sarajevës, Milan Mandiç, u akuzua për nxitje urrejtje në një deklaratë në të cilën ai e përshkruan gjenocidin në Srebrenicë si “drejtësi e Zotit”.

Më shumë
serbia-dënon-ushtarin-serb-të-bosnjës-për-masakrën-e-srebrenicës-02-04-2016
04 Feb 16 Serbia dënon ushtarin serb të Bosnjës për masakrën e Srebrenicës

Ish-ushtari serb i Bonjës, Brano Gojkoviç u dënua me 10 vite burg pasi bëri një marrëveshje me prokurorinë serbe, duke prenuar se mori pjesë në ekzekutimin e 800 boshnjakëve nga Srebrenica në 1995.

Më shumë
protestuesit-në-beograd-i-dalin-më-mbrojtje-aktivistes-për-srebrenicën-02-03-2016
03 Feb 16 Protestuesit në Beograd i dalin në mbrojtje aktivistes për Srebrenicën

Protestuesit u tubuan jashtë gjykatës në Beograd përpara se aktivistja e të drejtave Anita Mitiç të dëgjohej për akuzën e shkeljes së ligjit serb në organizimin e një përkujtimoreje për masakrat e Srebrenicës vitin e shkuar.

Më shumë
naser-oriç-del-para-gjyqit-01-26-2016
26 Jan 16 Naser Oriç del para gjyqit

Ish-komandanti i Srebrenicës Naser Oriç doli para gjykatës në Sarajevë për krime lufte, i akuzuar si përgjegjës për vrasjen e tre serbëve në vitin 1992 – një çështje që ka zemëruar shumë boshnjakët e vendit.

Më shumë

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit