gjykata-serbe-refuzon-rinisjen-e-gjyqit-të-srebrenicës-07-26-2017
26 Jul 17 Gjykata serbe refuzon rinisjen e gjyqit të Srebrenicës

Një gjykatë në Beograd refuzoi mocionin e kryeprokurores së krimeve të luftës për të vazhduar gjyqin e tetë ish-policëve serbë për masakrat në Srebrenicë, duke thënë se kërkesa bazohej në akuza që tashmë ishin rrëzuar.

Më shumë
raporti-serbia-organizoi-gjyqe-të-padrejta-të-shqiptarëve-të-kosovës-07-25-2017
25 Jul 17 Raporti: Serbia “organizoi gjyqe të padrejta të shqiptarëve të Kosovës

Gjykatat serbe organizuan pothuajse 2,000 gjyqe të padrejta të shqiptarëve të Kosovës nga viti 1998 deri në vitin 2000, duke shkelur të drejtat e tyre dhe duke përdorur teknika të diskredituara për t'i dënuar ata, pohoi një raport nga Qendra për të Drejtën Humanitare.

Më shumë
gjykata-e-hagës-liron-nga-paraburgimi-stanisiçin-dhe-simatoviçin-07-25-2017
25 Jul 17 Gjykata e Hagës liron nga paraburgimi Stanisiçin dhe Simatoviçin

Gjykata e OKB-së liroi përkohësisht për pushimet e verës ish-krerët e sigurimit të shtetit në Serbi Jovica Stanisiç dhe Franko Simatoviç, të cilët po rigjykohen për krime lufte në Kroaci dhe Bosnje e Hercegovinë.

Më shumë
kryeprokurorja-e-serbisë-mocion-për-rinisjen-e-gjyqit-të-srebrenicës-07-24-2017
24 Jul 17 Kryeprokurorja e Serbisë mocion për rinisjen e gjyqit të Srebrenicës

Kryeprokurorja e Serbisë për krimet e luftës paraqiti një mocion për rinisjen e gjyqit të tetë ish-policëve serbë për masakra në Srebrenicë pasi ai u ndalua kur një gjykatë apeli rrëzoi akuzat.

Më shumë
viktimat-serbe-kërkojnë-që-serbia-të-padisë-kfor-dhe-unmik-07-24-2017
24 Jul 17 Viktimat serbe kërkojnë që Serbia të padisë KFOR dhe UNMIK

Familjet e fermerëve serbë të vrarë në Kosovë 18 vjet më parë i bënë thirrje Beogradit të padisë forcën paqeruajtëse të NATO-s dhe Misionin e OKB-së në Kosovë për mosparandalim të vrasjeve – edhe pse ekspertët paralajmëruan se kjo do të ishte e vështirë.

Më shumë
familja-vuçiç-përmendi-vrasësit-e-vëllezërve-bytyqi-07-20-2017
20 Jul 17 Familja: Vuçiç përmendi vrasësit e vëllezërve Bytyqi

Tre burime thanë për BIRN se presidenti serb Aleksandër Vuçiç pranoi se ish-oficeri i lartë i policisë Goran “Guri” Radosavljeviç ishte përgjegjës për vrasjet e tre vëllezërve shqiptaro-amerikan në vitin 1999.

Më shumë
rebelët-serb-të-kroacisë-u-armatosën-nga-ushtria-jugosllave--07-13-2017
13 Jul 17 Rebelët serb të Kroacisë “u armatosën nga Ushtria Jugosllave”

Avokati mbrojtës për ish-kreun e sigurimit serb të shtetit Jovica Stanisiç tha në gjykatën e krimeve të luftës të OKB-së se rebelët serbë në Kroaci i morën armët kryesisht nga Ushtria Popullore Jugosllave, jo nga sigurimi i shtetit.

Më shumë
ndalon-në-serbi-gjyqi-i-parë-i-srebrenicës-pas-rrëzimit-të-akuzave-07-13-2017
13 Jul 17 Ndalon në Serbi gjyqi i parë i Srebrenicës pas rrëzimit të akuzave

Akuzat në gjyqin e tetë ish-policëve serbë të Bosnjës për masakrat e Srebrenicës u rrëzuan nga Gjykata e Apelit në Boegrad sepse ato nuk ishin ngritur nga prokurori i duhur.

Më shumë
thirrje-amerikës-t-i-bëjë-presion-vuçiçit-për-çështjen-e-vëllezërve-bytyqi-07-12-2017
13 Jul 17 Thirrje Amerikës t’i bëjë presion Vuçiçit për çështjen e vëllezërve Bytyqi

Familja e tre vëllezërve shqiptaro-amerikanë të vrarë në Serbi në vitin 1999 dëshiron që zyrtarët amerikanë t’i bëjnë presion presidentit Aleksandër Vuçiç gjatë vizitës së tij të ardhshme në Uashington për të zgjidhur çështjen.

Më shumë
zyrtari-i-sigurimit-serb-të-shtetit-i-dërgoi-armë-serbëve-të-kroacisë--07-12-2017
12 Jul 17 Zyrtari i sigurimit serb të shtetit “i dërgoi armë serbëve të Kroacisë”

Një dëshmitar i prokurorisë akuzoi ish-zyrtarin e Sigurimit të Shtetit në Serbi Franko Simatoviç se u dërgoi armë rebelëve serbë në zonën e Krajinës në Kroaci në vitin 1991.

Më shumë
mijëra-vetë-përkujtojnë-përvjetorin-e-vrasjeve-në-srebrenicë-07-11-2017
11 Jul 17 Mijëra vetë përkujtojnë përvjetorin e vrasjeve në Srebrenicë

Më shumë se 20,000 njerëz u mblodhën në Srebrenicë, Bosnjë, për të vajtuar personat e vrarë në masakrat e korrikut 1995 dhe varrosën më shumë se 71 viktimat trupat e të cilëve u identifikuan gjatë vitit të kaluar.

Më shumë
serbia-liron-të-pandehurit-në-gjyqin-për-vrasjen-e-gazetarit-07-06-2017
06 Jul 17 Serbia liron të pandehurit në gjyqin për vrasjen e gazetarit

Një gjykatë serbe ka liruar nga paraburgimi dy ish-oficerë të sigurimit serb të shtetit të akuzuar për pjesëmarrje në vitin 1999 në vrasjen e gazetarit opozitar Slavko Curuvija dhe i la lënë ata në arrest shtëpie.

Më shumë
policia-serbe-grabiti-dhe-vrau-kroatët-në-vitin-1991-07-05-2017
05 Jul 17 Policia serbe “grabiti dhe vrau kroatët” në vitin 1991

Në rigjykimin e ish-krerëve të sigurimit shtetëror serb Jovica Stanisiç dhe Franko Simatoviç në Hagë, një dëshmitar i prokurorisë tha se policia serbe grabiti dhe vrau kroatët në një sulm në një fshat kroat në vitin 1991.

Më shumë
ushtari-serb-vdes-para-vendimit-për-gjyqin-e-masakrës-në-kosovë-07-05-2017
05 Jul 17 Ushtari serb vdes para vendimit për gjyqin e masakrës në Kosovë

Milojko Nikoliç, një ish-ushtar i akuzuar për përfshirje në masakrimin e më shumë se 100 shqiptarëve të Kosovës gjatë luftës së vitit 1999, ka vdekur para përfundimit të gjyqit të tij në Beograd.

Më shumë
ish-të-ndaluarit-kroatë-planifikojnë-vizitë-në-kampin-serb-të-burgimit-07-03-2017
04 Jul 17 Ish të ndaluarit kroatë planifikojnë vizitë në kampin serb të burgimit

Kroacia dhe Serbia ranë dakord se ish të ndaluarit kroatë mund të mbajnë një përkujtimore në kampin e burgimit të kohës së luftës në Stajicevo, por ish të burgosurit pretenduan se Beogradi po bllokon gjykimet e personave që kryen krimet atje.

Më shumë

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit