gjykata-serbe-liron-nga-akuzat-oficerët-e-sigurisë-për-tentativë-vrasje-10-20-2016
21 Oct 16 Gjykata serbe liron nga akuzat oficerët e sigurisë për tentativë vrasje

Tre ish-oficerë të sigurimit serb të shtetit janë liruar nga akuzat për tentativë për vrasjen në vitin 2000 të liderit të partisë opozitare të asaj kohe Vuk Drashkoviç gjatë regjimit të Sllobodan Millosheviçit.

Më shumë
trumpit-i-bëhet-thirrjet-të-refuzojë-mbështetjen-e-vojisllav-sheshelit-10-19-2016
19 Oct 16 Trumpit i bëhet thirrjet të refuzojë mbështetjen e Vojisllav Sheshelit

Ish-diplomatë, akademikë dhe aktivistë amerikanë i bënë thirrje kandidatit presidencial Donald Trump të mos pranojë mbështetjen e liderit të Partisë Radikale Serbe Vojisllav Sheshel, i cili po gjykohet për krime lufte.

Më shumë
grupi-serb-i-të-drejtave-të-njeriut-sfidon-dënimin-për-shpifje-10-18-2016
18 Oct 16 Grupi serb i të drejtave të njeriut sfidon dënimin për shpifje

Qendra për të Drejtën Humanitare do të apelojë ndaj vendimi të Gjykatës Kushtetuese që e urdhëron atë të kompensojë shefin e Ushtrisë Serbe Ljubisa Dikoviç pasi e akuzoi atë për përfshirje në krime lufte në Kosovë dhe Bosnjë.

Më shumë
serbët-e-bosnjës-sfidojnë-ditës-e-pavarësisë-të-bosnjës-10-12-2016
12 Oct 16 Serbët e Bosnjës sfidojnë Ditën e Pavarësisë së Bosnjës

Parlamenti në Republikën Srpska, entiteti serb i Bosnjës, i paraqiti një mocion Gjykatës Kushtetuese shtetërore, duke pretenduar se Dita e Pavarësisë që festohet në entitetin e Federatës është antikushtetuese.

Më shumë
deputetët-e-kosovës-kërkojnë-që-serbia-të-lirojë-drejtorin-e-policisë-10-12-2016
12 Oct 16 Deputetët e Kosovës kërkojnë që Serbia të lirojë drejtorin e policisë

Parlamenti i Kosovës miratoi një rezolutë që bën thirrje për lirimin e drejtorit të departamentit të policisë së Mitrovicës, Nehat Thaçi, që u arrestua në Serbi nën akuza për terrorizëm, dhe i kërkoi BE-së të ndërhyjë për lirimin e tij.

Më shumë
drejtori-i-policisë-së-kosovës-mohon-akuzat-për-terrorizëm--10-10-2016
10 Oct 16 Drejtori i policisë së Kosovës mohon akuzat për “terrorizëm”

Nehat Thaçi, drejtori i policisë së Kosovës në rajonin e Mitrovicës, i cili u arrestua muajin e kaluar nga Serbia, mohoi akuzat për organizim të një sulmi terrorist ndaj një familjeje serbe në vitin 1999.

Më shumë
avokati-thirret-në-gjyqin-për-referendumin-e-mbajtur-në-republikën-srpska-10-07-2016
10 Oct 16 Avokati thirret në gjyqin për referendumin e mbajtur në Republikën Srpska

Ndërsa prokurori shtetëror i Bosnjës përgatitet të merret me dëshmitarë të rangut të ulët, ekspertët thonë se do të jetë e vështirë që institucionet shtetërore të nxjerrin para përgjegjësisë zyrtarë të lartë në Republikën Srpska në lidhje me mbajtjen e referendumit të ndaluar.

Më shumë
maqedonia-në-vështirësi-për-t-u-gjetur-punë-punonjësve-civil-të-pakicës-kombëtare-10-06-2016
07 Oct 16 Maqedoni, punonjësit civilë të pakicave kombëtare ende të paemëruar

Autoritetet e Maqedonisë po hasin vështirësi në gjetjen e vendeve të punës për rreth 1,750 punonjës civilë që i përkasin pakicës etnike, të cilët kanë qenë të punësuar në përputhje me Marrëveshjen e Paqes të vitit 2011, por tashmë i marrin pagat nga shtëpia.

Më shumë
të-dyshuarit-e-kumanovës-kërkojnë-të-dëshmojnë-dy-politikanë-10-05-2016
06 Oct 16 Të dyshuarit e Kumanovës kërkojnë të dëshmojnë dy politikanë

Të pandehurit etnik shqiptarë të akuzuar për pjesëmarrje në një shkëmbim dy ditor zjarri me forcat maqedonase të sigurisë në Kumanovë në maj 2015, duan që dy kryetar partish politike të dëshmojnë në gjyqin e tyre.

Më shumë
familjet-e-ushtarëve-serbë-të-vrarë-kërkojnë-hetim-të-ri-10-05-2016
05 Oct 16 Familjet e ushtarëve serbë të vrarë kërkojnë hetim të ri

Familjet e dy ushtarëve të vrarë në kazermat në Beograd, ku dyshohej se fshihej i dyshuari për krime lufte Ratko Mlladiç, bënë thirrje për një hetim të ri për të zbuluar më në fund se kush ishte përgjegjës për vrasjet e tyre.

Më shumë
veteranët-kroatë-gati-të-takohen-me-ish-ushtarët-serbë-10-05-2016
05 Oct 16 Veteranët kroatë gati të takohen me ish-ushtarët serbë

Një nga liderët e veteranëve të luftës në Kroaci, Josip Klemm, tha se ishte gati të bisedonte me ish-ushtarët serbë për të ndihmuar në gjetjen e personave që janë ende të zhdukur nga konflikti i viteve 1990.

Më shumë
bosnje-kriminelë-lufte-dhe-zyrtarë-të-korruptuar-zgjidhen-kryetarë-komunash-10-04-2016
04 Oct 16 Bosnje: Kriminelë lufte dhe zyrtarë të korruptuar zgjidhen kryetarë komunash

Pesë persona që kanë qenë të dënuar për krime lufte, korrupsion, rrëmbim dhe shfrytëzim posti janë zgjedhur si kryetarë komunash në zgjedhjet lokale në Bosnje dhe Hercegovinë.

Më shumë
serbia-arreston-për-terrorizëm-drejtorin-e-policisë-së-kosovës-09-29-2016
29 Sep 16 Serbia arreston për “terrorizëm” drejtorin e policisë së Kosovës

Drejtori i policisë së Kosovës në zonën e Mitrovicës, Nehat Thaçi, është arrestuar në pikën kufitare nga autoritetet serbe për terrorizëm, edhe pse akuzat specifike nuk dihen ende.

Më shumë
milorad-dodik-nuk-do-të-jem-i-sigurt-në-sarajevë-09-27-2016
27 Sep 16 Milorad Dodik: Nuk do të jem i sigurt në Sarajevë

Milorad Dodik, presidenti i Republikës Srpska, entiteti serb i Bosnjës, tha se siguria e tij është vënë në rrezik nga një lider politik boshnjak, i cili e krahasoi atë me liderin e vrarë libian Muammar Gaddafi.

Më shumë
milorad-dodik-s-i-druhet-arrestimit-për-referendumin-09-27-2016
27 Sep 16 Milorad Dodik s’i druhet arrestimit për referendumin

Milorad Dodik, presidenti i Republikës Srpska, entiteti serb i Bosnjës, e përjashtoi mundësinë e arrestimit pasi prokurorët e shtetit e thirrën atë për ta marrë në pyetje për referendumin e organizuar për ditën e ndaluar “të krijimit të shtetit”.

Më shumë

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit