aktivistë-të-paqes-në-beograd-shënojnë-përvjetorin-e-vukovarit-11-18-2015
18 Nov 15 Aktivistë në Beograd shënojnë përvjetorin e Vukovarit

Aktivistë të të drejtave të njeriut i bënë thirrje qeverisë të vendosë memorialë në kampet e burgimit në Serbi ku të burgosurit kroatë nga Vukovari u mbajtën pasi ky i fundit ra në duart e trupave jugosllave në vitin 1991.

Më shumë
50-000-kroatë-përkujtojnë-rrëzimin-e-vukovarit-11-18-2015
18 Nov 15 50,000 kroatë përkujtojnë rrëzimin e Vukovarit

Rreth 50,000 njerëz nga e gjithë Kroacia dhe jashtë vendit u mblodhën për të përkujtuar 24 vjetorin e rënies së qytetit të Vukovarit në duart e trupave jugosllave dhe atyre paraushtarake serbe.

Më shumë
veteranët-serbë-kundërshtojnë-zhvarrosjen-e-eshtrave-të-ushtarëve-të-ushtrisë-së-kuqe--10-30-2015
30 Oct 15 Veteranët serbë kundërshtojnë zhvarrosjen e eshtrave të ushtarëve të Ushtrisë së Kuqe.

Kërcënimet për të zhvarrosur eshtrat e ushtarëve të Ushtrisë së Kuqe të cilët ndihmuan në çlirimin e qytetit të Kragujevacit gjatë Luftës së Dytë Botërore për shkak të tarifave të papaguara të varreve, kanë zemëruar veteranët serb të luftës.

Më shumë
vrasësit-e-serbëve-të-kroacisë-të-pandëshkuar-edhe-pas-24-vitesh-10-29-2015
29 Oct 15 Vrasësit e serbëve të Kroacisë të pandëshkuar edhe pas 24 vitesh

Njëzet e katër vjet pasi forcat serbe Zagrebit dogjën shtëpitë e fshatarëve serbë në lindje të Kroacisë, duke vrarë disa dhjetëra civilë, askush nuk është nxjerrë ende para drejtësisë.

Më shumë
aktivistët-e-paqes-në-beograd-përkujtojnë-vdekjet-e-boshnjakëve-10-22-2015
22 Oct 15 Aktivistët e paqes në Beograd përkujtojnë vdekjet e boshnjakëve

Aktivistët e udhëhequr nga grupi “Gratë në të Zeza” përkujtuan vrasjet e 16 boshnjakëve nga Sjeverini në Serbi, të cilët u vranë nga forcat serbe në Bosnje 23 vjet më parë.

Më shumë
qyteti-serb-dëshiron-të-rivendosë-në-vend-statujën-e-titos-10-19-2015
20 Oct 15 Qyteti serb dëshiron të rikthejë në vend statujën e Titos

Vendasit në qytetin perëndimor serb të Uzices kanë besim se – më shumë se dy dekada pas heqjes së saj – një statujë e ish-presidentit jugosllav Josip Broz Tito, do të rikthehet në vendin ku ndodhej dikur.

Më shumë
përkujtohen-vrasjet-e-adoleshentëve-serbë-të-kosovës-08-13-2015
Përkujtohen vrasjet e adoleshentëve serbë të Kosovës

Dymbëdhjetë vjet pasi dy adoleshentë serbë u vranë me armë zjarri dhe disa të tjerë u plagosën në fshatin Gorazhdevc të Kosovës, familjet e tyre i bënë thirrje autoriteteve që të ndjekin më në fund penalisht vrasësit.

Më shumë
heroi-ynë-vrasësi-juaj-një-tregim-nga-sarajeva-08-10-2015
10 Aug 15 Heroi ynë, vrasësi juaj: Një tregim nga Sarajeva

Mohimi publik i krimeve kundër serbëve nga Ushtria Boshnjake në Sarajevën e rrethuar, tregon se interpretimet rivale të të kaluarës së luftës mbeten të vështirë për t’u pajtuar, thotë për BIRN historiani Nicolas Moll.

Më shumë
boshnjakët-përkujtojnë-viktimat-e-kampit-të-burgimit-në-omarska-08-06-2015
07 Aug 15 Boshnjakët përkujtojnë viktimat e kampit të burgimit në Omarska

Disa qindra njerëz përkujtuan përvjetorin e mbylljes të një nga kampeve më famëkeqe të drejtuar nga forcat serbe të Bosnjës në veriperëndim të Bosnjës në vitin 1992.

Më shumë
kroatët-brohorasin-slogane-anti-serbe-në-koncertin-nacionalist-08-06-2015
06 Aug 15 Kroatët brohorasin slogane anti-serbe në koncertin nacionalist

Rreth 80,000 njerëz panë këngëtarin nacionalist Marko Perkovic Thompson duke festuar 20 vjetorin e Operacionit “Stuhia” në Kroaci, shumë prej tyre duke brohoritur “Vrisni një serb” dhe slogane fashiste nga Lufta e Dytë Botërore.

Më shumë
mijëra-njerëz-i-bashkohen-festimeve-kroate-në-knin-08-05-2015
05 Aug 15 Mijëra njerëz i bashkohen festimeve kroate në Knin

Mijëra njerëz festuan 20 vjetorin e fitores së Operacionit “Stuhia” të ushtrisë kroate në Knin - qyteti i parë që iu rimor rebelëve serbë gjatë ofensivës në gusht 1995.

Më shumë
kroacia-feston-përvjetorin-e-operacionit-stuhia-serbia-mban-zi-08-04-2015
05 Aug 15 Kroacia feston përvjetorin e Operacionit ‘Stuhia’ ; Serbia mban zi

Kroacia organizoi një paradë ushtarake për të shënuar 20 vjetorin e fitores së saj në Operacionit “Stuhia”, i cili mundi rebelët serbë, ndërsa Serbia përkujtoi të vdekurit dhe refugjatët.

Më shumë
kroacia-shënon-me-paradë-ushtarake-fitoren-e-vitit-1995-08-04-2015
04 Aug 15 Kroacia shënon me paradë ushtarake fitoren e vitit 1995

Kroacia po organizon një paradë ushtarake në Zagreb për të shënuar 20 vjetorin e Operacionit ‘Stuhia’ i cili shtypi rebelët serbë në gusht të vitit 1995.

Më shumë
artistët-refugjatë-serbë-të-kroacisë-përshkruajnë-atdheun-e-humbur-08-03-2015
04 Aug 15 Artistët refugjatë serbë të Kroacisë përshkruajnë atdheun e humbur

Për të përkujtuar 20 vjetorin e Operacionit ‘Stuhia’ në Kroaci, artistët serbë të Kroacisë, të cilët i shpëtuan ofensivës ushtarake, ekspozuan piktura dhe skulptura rreth vendit që ata lanë pas. 

Më shumë
përkujtohet-mbrojtësi-i-vrarë-i-paqes-midis-serbëve-dhe-kroatëve-08-03-2015
03 Aug 15 Përkujtohet vrasja e mbrojtësit të paqes midis serbëve dhe kroatëve

OJQ-të kroate përkujtuan Dmitar Obradovic, ish-kreu i komunës Vrginmostit, i cili u vra nga forcat serbe në vitin 1992 pasi u përpoq të ndërmjetësonte paqen midis kroatëve vendas dhe serbëve.

Më shumë

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit