lideri-i-bandës-kriminale-pranoi-vrasjen-e-gazetarit-serb--01-16-2017
17 Jan 17 Lideri i bandës kriminale “pranoi vrasjen e gazetarit serb”

Miladin Suvajdziç, një ish-anëtar i të ashtuquajturit Klani Zemun, dëshmoi në gjykatë se një nga liderët e bandës kriminale “rrëfeu” se kishte vrarë gazetarin opozitar serb Slavko Curuvija në vitin 1999.

Më shumë
të-paidentifikuarit-shfaqet-në-al-jazeera-balkans-12-19-2016
20 Dec 16 “Të Paidentifikuarit” shfaqet në Al Jazeera Balkans

Rrjeti rajonal i Al Jazeera do të transmetojë dokumentarin e BIRN, “Të Paidentifikuarit”, i cili flet për luftëtarët serbë përgjegjës për disa prej mizorive më të tmerrshme të luftës në Kosovë.

Më shumë
sigurimi-serb-i-shtetit-i-përfshirë-në-vrasjen-e-gazetarit--10-28-2016
31 Oct 16 Sigurimi serb i shtetit “i përfshirë në vrasjen e gazetarit”

Ish-kreu i një task force policore që hetoi në vitin 1999 vrasjen e një gazetari opozitar tha në një gjykatë në Beograd se hetimi i tij arriti në përfundimin se sigurimi i shtetit ishte i përfshirë në vrasje

Më shumë
kosovës-i-bëhet-thirrje-të-mbrojë-gazetarin-pas-kërcënimeve-me-vdekje-10-27-2016
27 Oct 16 Kosovës i bëhet thirrje të mbrojë gazetarin pas kërcënimeve me vdekje

Aktivistë të lirisë së medias dënuan kërcënimet me vdekje të bëra kundër kryeredaktorit Leonard Kerquki pasi ai realizoi një dokumentar mbi krimet e luftës kundër serbëve të Kosovës.

Më shumë
ministri-i-brendshëm-serb-e-dinte-kush-e-vrau-gazetarin--10-24-2016
24 Oct 16 Ministri i brendshëm serb “e dinte kush e vrau gazetarin”

Një ish-drejtor i agjencisë së inteligjencës të Serbisë tha në gjyqin e vrasësve të dyshuar të një gazetari opozitar se ish-ministri i brendshëm Dusan Mihajloviç tha se vrasësi ishte një anëtar i forcave të policisë speciale.

Më shumë
dokumentari-i-birn-mbi-krimet-e-luftës-në-kosovë-shfaqet-në-universitetin-e-sarajevës-10-19-2016
19 Oct 16 Dokumentari i BIRN mbi krimet e luftës në Kosovë shfaqet në Universitetin e Sarajevës

Fakulteti i Drejtësisë dhe ai i Shkencave Politike në Universitetin e Sarajevës shfaqën dokumentarin “Të Paidentifikuari”, i cili flet mbi luftëtarët serbë përgjegjës për disa nga mizoritë më të këqija të luftës së Kosovës në vitin 1990.

Më shumë
dokumentari-i-birn-shfaqet-në-maqedoni-10-03-2016
03 Oct 16 Dokumentari i BIRN për luftën në Kosovë shfaqet në Maqedoni

Dokumentari i BIRN “Të Paidentifikuarit”, i cili flet për personat përgjegjës për disa nga mizoritë më të tmerrshme në luftën e Kosovës në vitin 1999, u shfaq në Universitetin e Europës Juglindore në Shkup, Maqedoni.

Më shumë
dokumentari-i-birn-premierë-në-budapest-09-28-2016
29 Sep 16 Dokumentari i BIRN premierë në Budapest

Dokumentari i BIRN “Të Paidentifikuarit”, i cili flet për personat përgjegjës për disa nga mizoritë më brutale të luftës së Kosovës në vitin 1999, pati premierën e tij në Festivalin Ndërkombëtar të Dokumentarit në Budapest.

Më shumë
vrasësit-e-kryeministrit-serb-druhen-të-dëshmojnë-për-gazetarin-09-27-2016
28 Sep 16 Vrasësit e kryeministrit serb druhen të dëshmojnë për gazetarin

Milos dhe Aleksandar Simoviç, të cilët u dënuan për përfshirjen e tyre në vrasjen e kryeministrit serb Zoran Djindjiç, refuzuan të dëshmonin në gjyqin e katër oficerëve të sigurimit të shtetit për vrasjen e një gazetari opozitar.

Më shumë
vrasësi-i-kryeministrit-serb-dëshmon-për-vrasjen-e-gazetarit-09-26-2016
27 Sep 16 Vrasësi i kryeministrit serb dëshmon për vrasjen e gazetarit

Milorad Ulemek, i njohur ndryshe si Legija, ish-komandant i policisë speciale i dënuar për vrasjen e kryeministrit Zoran Djindjiç, u paraqit për herë të parë si dëshmitar në gjyqin e katër ish-oficerëve të sigurimit të shtetit për vrasjen e një gazetari opozitar.

Më shumë
gazeta-pro-qeveritare-serbe-etiketon-si-spiune-aktivistet-09-07-2016
07 Sep 16 Gazeta pro-qeveritare serbe etiketon si “spiune” aktivistet

Gazeta pro-qeveritare Informer ka publikuar për dy ditë me radhë artikuj në faqen e fare ku akuzon si spiune tre aktiviste të të drejtave të njeriut dhe pretendon se ato i kanë kaluar Kroacisë informacione për krime lufte.

Më shumë
beogradi-i-vë-rrugës-emrin-e-aleatit-të-millosheviçit-09-02-2016
02 Sep 16 Beogradi i vë rrugës emrin e aleatit të Millosheviçit

Një rrugë në Beograd do të marrë emrin e shkrimtarit nacionalist Brana Crncevic, i cili ishte një aleat i presidentit Sllobodan Millosheviç dhe të dënuarit serb të Bosnjës për gjenocid Radovan Karaxhiç.

Më shumë
besnikët-e-millosheviçit-e-quajtën-tradhtar-gazetarin-opozitar-07-06-2016
06 Jul 16 Besnikët e Millosheviçit e quajtën “tradhtar” gazetarin opozitar

Një artikull që e quan gazetarin Slavko Curuvija një “tradhtar” që dëshironte që NATO të bombardonte Serbinë u publikua nga redaktorët pro-Millosheviçit vetëm disa ditë para se ai të vritej, u tha në gjyqin për vrasjen e tij.

Më shumë
ish-kreu-i-sigurimit-serb-të-shtetit-s-paraqitet-përsëri-në-gjyq-06-08-2016
08 Jun 16 Ish-kreu i sigurimit serb të shtetit s’paraqitet përsëri në gjyq

Ish-zyrtari i sigurimit të shtetit Franko Simatoviç, i cili mund të tregojë sekretin e rolit të shërbimit sekret në vrasjen e vitit 1999 të gazetarit Slavko Curuvija, përsëri nuk u paraqit si dëshmitar në gjykatë.

Më shumë
dokumentari-i-birn-për-krimet-e-luftës-në-kosovë-shfaqet-në-prishtinë-06-03-2016
03 Jun 16 Dokumentari i BIRN për krimet e luftës në Kosovë shfaqet në Prishtinë

Dokumentari i BIRN Të Paidentifikuarit, fitues i disa çmimeve, i cili heton përgjegjësinë e komandantëve për disa nga sulmet më brutale të luftës në Kosovë, u shfaq në Prishtinë për herë të dytë.

Më shumë

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit