misteri-i-statujave-shqiptare-shkakton-debate-në-maqedoni-05-23-2016
23 May 16 Misteri i statujave shqiptare shkakton debate në Maqedoni

Monumentet e shumëpritura të shqiptarëve të shquar u ngritën krejt papritur në fundjavë në kryeqytetin maqedonas të Shkupit, menjëherë pasi ra nata, duke shkaktuar debate midis komunave.

Më shumë
mijëra-njerëz-shënojnë-përvjetorin-e-vdekjes-së-titos-në-serbi-05-04-2016
04 May 16 Mijëra njerëz shënojnë përvjetorin e vdekjes së Titos në Serbi

Tridhjetë e gjashtë vjet pas vdekjes së presidentit jugosllav Josip Broz Tito, me mijëra admirues të tij kryen homazhe në Beograd dhe kujtuan ato që ata mendojnë se ishin kohë më të mira.

Më shumë
ish-luftëtari-i-kosovës-kritikon-serbinë-pasi-lirohet-nga-maqedonia-03-21-2016
21 Mar 16 Ish-luftëtari i Kosovës kritikon Serbinë pasi lirohet nga Maqedonia

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Gafurr Dugolli, u lirua në fundjavë pasi u ndalua në Maqedoni për akuza nga ana e Serbisë për krime lufte, tha se pretendimet e Beogradit kundër tij ishin gënjeshtra.

Më shumë
maqedonia-mban-në-paraburgim-ish-luftëtarin-e-kërkuar-të-uçk-së-03-14-2016
14 Mar 16 Maqedonia mban në paraburgim ish-luftëtarin e kërkuar të UÇK-së

Një gjykatë në Shkup zgjati ndalimin për ish-guerilasin nga Kosova Gafurr Dugolli, i cili u arrestua nga policia maqedonase bazuar në akuzat serbe se ai ka kryer krime lufte.

Më shumë
raporti-i-amnesty-ballkani-në-vështirësi-me-të-drejtat-e-njeriut-02-24-2016
24 Feb 16 Raporti i Amnesty: Ballkani në vështirësi me të drejtat e njeriut

Një raport i ri nga Amnesty International thotë se të gjitha vendet e Ballkanit po vazhdojnë të luftojnë për çështjet e të drejtave të njeriut, përfshirë edhe trajtimin e krimeve të luftës dhe mbrojtjen e refugjatëve.

Më shumë
maqedonia-mban-dënimet-për-vrasje-terroriste-për-shqiptarët-12-14-2015
14 Dec 15 Maqedonia konfirmon dënimet për ‘vrasje terroriste’ për shqiptarët

Gjykata e Apelit në Shkup nuk e ka ndryshuar dënimin me burgim të përjetshëm për gjashtë shqiptarët e dënuar për terrorizëm për vrasjen e pesë maqedonasve në vitin 2012, një çështje që shkaktoi trazira etnike në vend.

Më shumë
të-dyshuarit-për-terrorizëm-në-maqedoni-mohojnë-akuzat-12-07-2015
08 Dec 15 Të dyshuarit për terrorizëm në Maqedoni mohojnë akuzat

Njëzetë e nëntë shqiptarë etnikë të akuzuar për përfshirje në përleshjen e armatosur me policinë që la pas 18 të vdekur në qytetin e Kumanovës në Maj e kanë deklaruar veten të pafajshëm për akuzat për terrorizëm.

Më shumë
maqedonia-përgatitet-t-i-japë-fund-ligjit-të-lustracionit
14 Jul 15 Maqedonia përgatitet t’i japë fund Ligjit të Lustracionit

Pas kritikave nga Brukseli, Maqedonia po përgatitet t’i japë fund procesit shumë të diskutuar të lustracionit, i cili synonte të çrrënjoste ish-bashkëpunëtorët e policisë sekrete, duke gjykuar se misioni i tij është përmbushur.

Më shumë
maqedonia-shtyn-seancën-dëgjimore-të-vrasësve-terroristë-2
07 Jul 15 Maqedonia shtyn ‘seancën dëgjimore të vrasësve terroristë’

Gjykata e Apelit shtyu seancën dëgjimore, e cila mund të shihte avokatët e gjashtë shqiptarëve etnikë të dënuar për terrorizëm dhe vrasjen e pesë maqedonasve, të paraqisnin prova nga përgjimet e zyrtarëve të lartë.

Më shumë
kreu-i-komisionit-të-lustracionit-në-maqedoni-e-quan-lustracionin-një-sukses
01 Jul 15 Kreu i Komisionit të Lustracionit në Maqedoni e quan lustracionin ‘një sukses”

Pasi Brukseli kërkoi shqyrtimin apo anulimin e Ligjit polemik të Lustracionit në Maqedoni, kreu i Komisionit të Lustracionit këmbënguli se procesi i zbulimit të bashkëpunëtorëve ishte një sukses.

Më shumë
opozita-maqedonase-dënimet-për-terrorizëm-etnik-të-dyshimta
27 May 15 Opozita maqedonase: Dënimet për terrorizëm etnik ‘të dyshimta’

Shefi i opozitës pohoi bisedat e përgjuar të zyrtarëve hedhin dyshime mbi dënimin e gjashtë shqiptarëve etnikë për vrasjen e pesë maqedonasve etnikë, një vendim që shkaktoi trazira etnike.

Më shumë
lajmish-luftëtarët-e-kosovës-nderojnë-të-vrarët-në-kumanovë
27 May 15 Ish-luftëtarët e Kosovës nderojnë të vrarët në Kumanovë

Organizatat e veteranëve organizuan një varrim solemn në Prishtinë për nëntë burrat nga Kosova dhe një shqiptar të Maqedonisë të vrarë në luftimet në Maqedoni dy javë më parë, duke i quajtur ata heronj kombëtarë.

Më shumë
familjet-nga-kosova-kërkojnë-trupat-e-personave-të-armatosur-në-maqedoni
21 May 15 Familjet nga Kosova kërkojnë trupat e personave të armatosur në Maqedoni

Familjet e shqiptarëve të Kosovës të vrarë në përleshjet e fundit me forcat e sigurisë në Kumanovë, janë nisur për në Maqedoni me qëllim identifikimin dhe kthimin në shtëpi të trupave të pajetë.

Më shumë
dhuna-në-maqedoni-prek-një-nerv-në-bosnjën-e-paqëndrueshme
12 May 15 Dhuna në Maqedoni rrit tensionet në Bosnje

Tensionet politike në Bosnjë që prej sulmit islamist në Zvornik dy javë më parë janë rritur shumë që prej dhunës së fundit në Maqedoninë fqinje.

Më shumë
rikthehet-qetësia-në-kumanovën-e-shkatërruar
11 May 15 Rikthehet qetësia në Kumanovën e shkatërruar

Ditën e hënë, në qytetin verior të Kumanovës u rikthye normaliteti, pasi përleshjet me armë midis policisë dhe një grupi të armatosur i morën jetën tetë policëve dhe e kthyen qytetin në një zonë lufte.

Më shumë

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit