ministri-malazez-akuzohet-për-diskriminim-të-alfabetit-cirilik-06-13-2016
14 Jun 16 Ministri malazez akuzohet për diskriminim të alfabetit cirilik

Partia opozitare thotë se do të kërkojë dorëheqjen e ministrit të arsimit për shkak të asaj që ajo e quan diskriminim kundër alfabetit cirilik në shkolla.

Më shumë
mali-i-zi-nën-presion-për-të-hapur-dosjet-sekrete-05-30-2016
31 May 16 Mali i Zi nën presion për të hapur dosjet sekrete

Partitë opozitare thonë se nëse kandidati i tyre i përbashkët bëhet inspektor i shërbimit të inteligjencës në vend, agjencia do të depolitizohet dhe dokumentet sekrete të periudhës komuniste mund të hapen.

Më shumë
mali-i-zi-ekstradon-oficerin-e-ushtrisë-jugosllave-në-kroaci-04-21-2016
21 Apr 16 Mali i Zi ekstradon në Kroaci oficerin e Ushtrisë Jugosllave

Mali i Zi ka ekstraduar ish-oficerin e Ushtrisë Popullore Jugosllave, Pavle Pantiç, në Kroaci ku do të gjykohet për bombardim të qytetit bregdetar të Splitit gjatë luftës në vitin 1991.

Më shumë
mali-i-zi-ekstradon-në-kroaci-gjeneralin-serb-të-kohës-së-luftës-03-08-2016
09 Mar 16 Mali i Zi ekstradon në Kroaci gjeneralin serb të kohës së luftës

Mali i Zi ka ekstraduar në Kroaci gjeneralin serb Borislav Djukiç për t'u përballur me akuzat për krime kundër njerëzimit për shkak të dyshimeve ndaj tij për hedhjen në erë të një dige gjatë luftës së viteve 1991-1995.

Më shumë
nato-ndihmon-malin-e-zi-të-shkatërrojë-armët-jugosllave-01-19-2016
20 Jan 16 NATO ndihmon Malin e Zi të shkatërrojë armët jugosllave

Mali i Zi po merr asistencë teknike dhe financiare nga NATO për t'u marrë me sasi të mëdha armësh dhe municionesh të vjetruara, të cilat kanë mbetur në vend që pas shpërbërjes së Jugosllavisë.

Më shumë
be-ja-kritikon-malin-e-zi-për-gjykimet-e-krimeve-të-luftës-11-11-2015
12 Nov 15 BE-ja kritikon Malin e Zi për gjykimet e krimeve të luftës

Porgres raporti i fundit i BE-së ka shprehur shqetësimin se Mali i Zi nuk na ndjekur ende penalisht ndonjë zyrtar të lartë për krime lufte gjatë konflikteve të viteve 1990.

Më shumë
kosova-dhe-mali-i-zi-firmosin-marrëveshje-mbi-personat-e-zhdukur-10-22-2015
22 Oct 15 Kosova dhe Mali i zi firmosin marrëveshje mbi personat e zhdukur

Komisionet qeveritare të Kosovës dhe Malit të zi për personat e zhdukur nënshkruan një marrëveshje për të shkëmbyer informacione për të ndihmuar në gjetjen e personave që mbeten ende të zhdukur nga luftërave të viteve 1990.

Më shumë
mali-i-zi-arreston-gjeneralin-serb-të-kohës-së-luftës
20 Jul 15 Mali i Zi arreston gjeneralin serb të kohës së luftës

Policia malazeze arrestoi gjeneralin Borislav Djukic bazuar në një urdhër arresti të lëshuar nga Zagrebi, duke e akuzuar atë për përfshirje në hedhjen në erë një digë gjatë luftës së viteve 1991-1995 në Kroaci.

Më shumë
shefi-i-nato-s-kërkon-ndjesë-për-viktimat-civile-në-bombardimet-e-vitit-1999
16 Jun 15 Shefi i NATO-s kërkon ndjesë për viktimat civile në bombardimet e vitit 1999

Deklarata e Jens Stoltenberg, ku ai shpreh keqardhjen për civilët e vrarë gjatë bombardimeve të NATO-s mbi Jugosllavi në vitin 1999, shkakton reagime të ndryshme në Mal të Zi.

Më shumë
shesheli-planifikon-të-ringjallë-radikalët-në-mal-të-zi
02 Jun 15 Shesheli planifikon të ringjallë radikalët në Mal të Zi

Lideri ultranacionalist i Partisë Radikale Serbe ka në plan të ringjallë aktivitetet e saj Mal të Zi në prag të zgjedhjeve të ardhshme, duke premtuar një fushatë të fuqishme kundër anëtarësimit në BE dhe NATO, si edhe lidhje të ngushta me Rusinë dhe Serbinë.

Më shumë
përkujtohen-në-mal-të-zi-dëbimet-e-refugjatëve-boshnjakë
26 May 15 Përkujtohen në Mal të Zi dëbimet e refugjatëve boshnjakë

Aktivistë të të drejtave të njeriut shënuan 23 vjetorin e dëbimeve të kohës së luftës të refugjatëve boshnjakë, duke i kërkuar autoriteteve malazeze të ndëshkojnë autorët e krimit dhe të ndërtojnë një memorial për viktimat.

Më shumë
kryeprokurori-mali-i-zi-duhet-të-ndjekë-penalisht-krimet-e-luftës
12 May 15 Kryeprokurori: Mali i zi duhet të ndjekë penalisht krimet e luftës

Prokurori i ri i Gjykatës së Lartë Ivica Stankovic tha se Mali i Zi nuk ka bërë mjaftueshëm për të ndjekur penalisht krimet e luftës, sepse gjykatat deri tani kanë dhënë vetëm tri vendime përfundimtare.

Më shumë
fotografi-nostalgjikët-e-jugosllavisë-shënojnë-përvjetorin-e-vdekjes-së-titos
04 May 15 Fotografi: Nostalgjikët e jugosllavisë shënojnë përvjetorin e vdekjes së Titos

Admiruesi të ish-udhëheqësit jugosllav Josip Broz Tito përkujtuan 35 vjetorin e vdekjes së tij në evente të ndryshme në të gjithë Ballkanin.

Më shumë
familjet-e-viktimave-të-sulmeve-të-nato-s-padisin-malin-e-zi-në-evropë
16 Apr 15 Familjet e viktimave të sulmeve të NATO-s padisin Malin e Zi në Evropë

Familjet e tyre që u vranë në një sulm ajror të NATO-s planifikojnë masa të mëtejshme ligjore pasi Gjykata e Lartë malazeze refuzoi kërkesën e tyre për kompnesim për vdekjet në vitin 1999.

Më shumë
refugjatët-në-mal-të-zi-planifikojnë-të-rikthehen-në-kosovë
17 Mar 15 Refugjatët në Mal të Zi planifikojnë të rikthehen në Kosovë

Qindra refugjatë që u arratisën nga Kosova gjatë fundit të viteve 1990 dhe tani jetojnë në Mal të Zi thonë se janë gati të kthehen në shtëpi, nëse autoritetet e të dy vendeve i ndihmojnë ata.

Më shumë

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit