ushtria-jugosllave-armatosi-forcat-serbe-në-kroaci--09-20-2017
20 Sep 17 Ushtria Jugosllave ‘armatosi forcat serbe në Kroaci’

Mbrojtja e ish-kreut të sigurimit të shtetit në Serbi Jovica Stanisiç tha në Hagë se forcat serbe në zonën e Baranjës të Kroacisë në vitin 1991 kontrolloheshin nga Ushtria Popullore Jugosllave, jo nga sigurimi i shtetit.

Më shumë
beretat-e-kuqe-të-serbisë-akuzohen-për-krime-në-kroaci-09-19-2017
19 Sep 17 ‘Beretat e Kuqe’ të Serbisë akuzohen për krime në Kroaci

Një dëshmitar tha në rigjykimin e ish-kreut të sigurimit serb të shtetit Jovica Stanisiç dhe Franko Simatoviç se njësia Beretat e Kuqe, që dyshohet se kontrollohej nga të pandehurit, kreu krime kundër civilëve jo-serbë në Kroaci.

Më shumë
kreu-i-sigurimit-serb-të-shtetit-mohon-të-ketë-qenë-shefi-i-arkanit-09-14-2017
14 Sep 17 Kreu i sigurimit serb të shtetit mohon të ketë qenë shefi i Arkanit

Avokati i ish-kreut të sigurimit serb të shtetit, Jovica Stanisiç, tha në Gjykatën e OKB-së se pretendimi i një dëshmitari se kreu i sigurimit ishte shefi i Arkanit gjatë luftës nuk ishte i vërtetë.

Më shumë
serbët-e-kroacisë-gjykohen-për-djegie-të-shtëpive-të-fshatit-09-14-2017
14 Sep 17 Serbët e Kroacisë gjykohen për djegie të shtëpive të fshatit

Tre ish-anëtarë të njësive rebele serbe të Kroacisë u gjykuan në mungesë në Zagreb për djegie të shtëpive në fshatin Nova Derenica në Kroacinë qendrore në vitin 1991.

Më shumë
kreu-i-sigurimit-serb-të-shtetit-ishte-shefi-i-arkanit--09-13-2017
13 Sep 17 Kreu i sigurimit serb të shtetit ‘ishte shefi i Arkanit’

Një dëshmitar i prokurorisë tha në rigjykimin e kreut të sigurimit serb të shtetit Jovica Stanisiç dhe zëvendësit të tij në Hagë se lideri famëkeq ushtarak Zeljko Raznatoviç, i njohur ndryshe si Arkani, tha se Stanisiçi ishte shefi i tij.

Më shumë
sigurimi-serb-kontrollonte-luftëtarët-serbë-në-kroaci--09-12-2017
12 Sep 17 Sigurimi serb ‘kontrollonte luftëtarët serbë në Kroaci’

Një dëshmitar i prokurorisë tha në gjyqin e Jovica Stanisiç dhe Franko Simatoviç në Hagë se Sigurimi i Shtetit në Serbi krijoi, kontrolloi dhe armatosi forcat serbe që zhvilluan luftën në Kroaci.

Më shumë
viktimat-e-luftës-në-bosnjë-kritikon-deklaratat-e-presidentes-së-kroacisë-09-07-2017
07 Sep 17 Viktimat e luftës në Bosnjë kritikon deklaratat e presidentes së Kroacisë

Viktimat boshnjake të luftës kanë akuzuar presidenten e Kroacisë Kolinda Grabar Kitaroviç se po dëmton Bosnjën dhe Hercegovinën me pretendime të pabaza se vendi po shndërrohet në një qendër për terroristët islamik.

Më shumë
kroacia-heq-pllakadën-me-sloganin-fashist-nga-jasenovaci-09-07-2017
07 Sep 17 Kroacia heq pllakadën me sloganin fashist nga Jasenovaci

Një pllakadë tepër polemike me sloganin fashist ustash kroat të Luftës së Dytë Botërore “Za dom spremni” u hoq nga Jasenovaci, pranë vendit të një kampi përqendrimi ustash të kohës së luftës.

Më shumë
emri-i-titos-ende-zbukuron-rrugët-në-të-gjithë-ish-jugosllavinë-09-04-2017
05 Sep 17 Emri i Titos ende zbukuron rrugët në ish-Jugosllavi

Një studiues italian ka bërë një hartë në Google ku tregon se ka ende 276 sheshe, rrugë dhe shëtitore buzë detit që mbajnë emrin e ish-presidentit jugosllav Josip Broz Tito në ish-shtetet e Jugosllavisë.

Më shumë
birn-shfaq-premierën-e-dokumentarit-mbi-shkëmbimet-e-shtëpive-gjatë-luftës-09-04-2017
05 Sep 17 BIRN shfaq premierën e dokumentarit mbi shkëmbimet e shtëpive gjatë luftës

Dokumentari i ri i BIRN “Shtëpia jote ishte e imja”, që tregon se si lufta detyroi fshatarët në Serbi dhe Kroaci të shkëmbenin shtëpitë me njëri-tjetrin për të shpëtuar jetët e tyre, ka premierën e tij të martën në Al Jazeera Balkans.

Më shumë
serbia-proteston-pasi-të-djathtët-kroatë-djegin-gazetën-09-04-2017
04 Sep 17 Serbia proteston pasi të djathtët kroatë djegin gazetën

Ministria e Jashtme e Serbisë i dërgoi një notë proteste Kroacisë, duke u ankuar për “urrejtje dhe kanosje” pasi një parti e djathtë dogji një gazetë të minoritetit etnik serb në Zagreb në fundjavë.

Më shumë
padia-e-viktimave-kroate-të-luftës-ii-botërore-merr-kthesë-të-çuditshme-09-01-2017
01 Sep 17 Padia e viktimave kroate të Luftës II Botërore merr kthesë të çuditshme

Akuza për vjedhje identiteti, zhdukje e një avokati dhe kërcënime për të dëmtuar industrinë e turizmit të Kroacisë kanë shoqëruar një çështje në një gjykatë amerikane kundër Kroacisë, duke kërkuar kompensim për të afërmit e viktimave të regjimit ustash të kohës së Luftës së Dytë Botërore.

Më shumë
zagrebi-do-t-i-heqë-sheshit-të-qytetit-emrin-e-titos-09-01-2017
01 Sep 17 Zagrebi do t’i heqë sheshit të qytetit emrin e Titos

Asambleja e qytetit të Zagrebit votoi për të ndryshuar emrin e sheshit kushtuar ish-presidentit jugosllav Josip Broz Tito pas presioneve nga të djathtët për të fshirë trashëgiminë e sundimit komunist.

Më shumë
forcat-serbe-përdorën-kroatët-si-mburoja-njerëzore-08-31-2017
31 Aug 17 Forcat serbe "përdorën kroatët si mburoja njerëzore"

Në rigjykimin e ish-shefave të Sigurimit të Shtetit Serb, Jovica Stanisiç dhe Franko Simatoviç, një dëshmitar tha se ai dhe civilë të tjerë kroatë u përdorën si mbruoja njerëzore gjatë një sulmi në një fshat në vitin 1991.

Më shumë
ish-zyrtari-serb-fajëson-mlladiçin-për-krimet-në-kroaci-08-30-2017
30 Aug 17 Ish-zyrtari serb fajëson Mlladiçin për krimet në Kroaci

Avokati mbrojtës i Franko Simatoviçit u shpreh se Ushtria Popullore Jugosllave e udhëhequr nga koloneli i atëhershëm Ratko Mlladiç ishte përgjegjës për krime të kryera gjatë sulmit në një fshat kroat në vitin 1991.

Më shumë

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit