viktimat-serbe-kërkojnë-që-serbia-të-padisë-kfor-dhe-unmik-07-24-2017
24 Jul 17 Viktimat serbe kërkojnë që Serbia të padisë KFOR dhe UNMIK

Familjet e fermerëve serbë të vrarë në Kosovë 18 vjet më parë i bënë thirrje Beogradit të padisë forcën paqeruajtëse të NATO-s dhe Misionin e OKB-së në Kosovë për mosparandalim të vrasjeve – edhe pse ekspertët paralajmëruan se kjo do të ishte e vështirë.

Më shumë
thirrje-amerikës-t-i-bëjë-presion-vuçiçit-për-çështjen-e-vëllezërve-bytyqi-07-12-2017
13 Jul 17 Thirrje Amerikës t’i bëjë presion Vuçiçit për çështjen e vëllezërve Bytyqi

Familja e tre vëllezërve shqiptaro-amerikanë të vrarë në Serbi në vitin 1999 dëshiron që zyrtarët amerikanë t’i bëjnë presion presidentit Aleksandër Vuçiç gjatë vizitës së tij të ardhshme në Uashington për të zgjidhur çështjen.

Më shumë
hapet-në-prishtinë-rigjykimi-i-çështjes-së-trafikimit-të-organeve-07-06-2017
06 Jul 17 Hapet në Prishtinë rigjykimi i çështjes së trafikimit të organeve

Rigjykimi i tre burrave fillimisht të dënuar për përfshirje në trafikim organesh nga klinika “Medicus” pranë kryeqytetit të Kosovës filloi në Gjykatën e Shkallës së Parë në Prishtinë.

Më shumë
ushtari-serb-vdes-para-vendimit-për-gjyqin-e-masakrës-në-kosovë-07-05-2017
05 Jul 17 Ushtari serb vdes para vendimit për gjyqin e masakrës në Kosovë

Milojko Nikoliç, një ish-ushtar i akuzuar për përfshirje në masakrimin e më shumë se 100 shqiptarëve të Kosovës gjatë luftës së vitit 1999, ka vdekur para përfundimit të gjyqit të tij në Beograd.

Më shumë
ish-komandanti-lushtaku-lirohet-nga-akuzat-për-krime-lufte-07-03-2017
03 Jul 17 Ish-komandanti Lushtaku lirohet nga akuzat për krime lufte

Gjykata e Lartë e Kosovës ka liruar nga akuzat ish-anëtarin e lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sami Lushtaku, i cili ishte dënuar për krime lufte kundër të burgosurve civilë.

Më shumë
kryqi-i-kuq-nxit-serbinë-dhe-kosovën-për-personat-e-zhdukur-06-29-2017
29 Jun 17 Kryqi i Kuq nxit Serbinë dhe Kosovën për personat e zhdukur

Beogradi dhe Prishtina duhet të bëjnë më shumë për të gjetur vendet e varreve dhe të sqarojnë fatin e më shumë se 1,600 personave ende të zhdukur si rezultat i luftës në Kosovë, tha Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq.

Më shumë
miratohen-më-në-fund-rregullat-e-gjykatës-speciale-të-kosovës-06-28-2017
28 Jun 17 Miratohen më në fund rregullat e Gjykatës Speciale të Kosovës

Gjykata Kushtetuese e Dhomave të Specializuara të Kosovës miratuan rregullat e rishikuara të procedurës dhe provave për gjykatën e re speciale që do të gjykojë ish-luftëtarët e UÇK-së në Kosovë.

Më shumë
viktimat-e-minave-tokësore-në-kosovë-kërkojnë-kompensim-nga-serbia-06-22-2017
22 Jun 17 Viktimat e minave tokësore në Kosovë kërkojnë kompensim nga Serbia

Shoqata e Civilëve të Lënduar nga Minat në Kosovë i kërkoi Serbisë t’i paguajë kompensim njerëzve të lënduar nga shpërthimet e minave tokësore gjatë dhe pas luftës dhe i bëri thirrje qeverisë së Prishtinës ta ngrejë këtë çështje në Bruksel.

Më shumë
nisi-në-gjykatën-e-lartë-apeli-i-ish-luftëtarëve-të-lartë-të-uçk-së-06-20-2017
21 Jun 17 Nisi në Gjykatën e Lartë apeli i ish-luftëtarëve të lartë të UÇK-së

Filloi në Gjykatën e Lartë të vendit apeli i ish-anëtarëve të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Sylejman Selimi dhe Sami Lushtaku kundër dënimit të tyre për krime lufte kundër të burgosurve civilë.

Më shumë
aktivistë-serbë-të-djathtë-protestojnë-kundër-filmit-për-kosovën-06-12-2017
13 Jun 17 Aktivistë serbë të djathtë protestojnë kundër filmit për Kosovën

Dhjetëra aktivistë të ekstremit të djathtë në qytetin serb të Novi Sadit u përpoqën të ndalonin shfaqjen e një filmi për jetën në Kosovë, por policia i largoi ata nga ndërtesa pasi ata u përpoqën të hynin brenda me dhunë.

Më shumë
liderët-e-kohës-së-luftës-luajnë-një-rol-të-rëndësishëm-në-zgjedhjet-në-kosovë-06-09-2017
09 Jun 17 Liderët e kohës së luftës luajnë një rol të rëndësishëm në zgjedhjet në Kosovë

Ish-liderët guerilas të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës po luajnë role të rëndësishme në fushatën aktuale zgjedhore në vend, pavarësisht mundësisë së gjykimit nga një gjykatë e re krimesh lufte.

Më shumë
dënohet-përgjigja-e-okb-së-romët-e-helmuar-nga-plumbi-06-01-2017
01 Jun 17 Dënohet reagimi i OKB-së romët e helmuar nga plumbi

Qendra Europiane për të Drejtat e Romëve dhe organizata të tjera dënuan refuzimin e Kombeve të Bashkuara për të kompensuar viktimat rome të Kosovës të helmimit nga plumbi.

Më shumë
serbi-i-kosovës-shprehet-i-pafajshëm-për-krime-lufte-05-29-2017
29 May 17 Serbi i Kosovës shprehet i pafajshëm për krime lufte

Zoran Vukotiç, një serb i Kosovës i ekstraduar nga Mali i Zi vitin e kaluar i akuzuar për krime lufte kundër civilëve etnikë shqiptar në vitin 1999, e deklaroi veten të pafajshëm në seancën e parë gjyqësore të hënën në Gjykatën e Shkallës së Parë në Mitrovicë.

Më shumë
okb-dështon-në-kompensimin-e-romëve-të-helmuar-në-kosovë-05-27-2017
29 May 17 OKB dështon në kompensimin e romëve të helmuar në Kosovë

Planet e Kombeve të Bashkuara për të financuar projekte komunitare në vend që të kompensojë romët e Kosovës po shkaktojnë kritika nga organizatat e të drejtave të njeriut.

Më shumë
gjykata-e-lartë-e-kosovës-liron-limajn-nga-akuzat-për-krime-lufte-05-25-2017
25 May 17 Gjykata e Lartë e Kosovës liron Limajn nga akuzat për krime lufte

Gjykata e Lartë e Kosovës ka liruar Fatmir Limajn, ish-komandantin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, UÇK, nga akuzat për krime lufte në qendrën e burgimit në Kleçkë në vitin 1999.

Më shumë

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit