luftëtari-kroat-i-bosnjës-burgoset-për-vrasje-të-burgosurish-02-09-2016
09 Feb 16 Luftëtari kroat i Bosnjës dënohet për vrasje të burgosurish

Ish-luftëtar i Këshillit Kroat të Mbrojtjes Damir Lipovac u dënua me shtatë vjet burg pasi pranoi se kishte trajtuar në mënyrë çnjerëzore, grabitu dhe vrarë civilë serbë në zonën e Derventës në Bosnjën veriore në vitin 1992.

Më shumë
arrestohet-ish-këshilltari-i-radovan-karaxhiç-02-09-2016
09 Feb 16 Arrestohet ish-këshilltari i Radovan Karaxhiç

Jovan Tintor, një politikan i rangut të lartë gjatë kohës së luftës dhe ish-këshilltar i presidentit serb të Bosnjës Radovan Karaxhiç, u arrestua nën dyshimin për pjesëmarrje në krime lufte në Vogosca pranë Sarajevës.

Më shumë
ish-luftëtari-boshnjak-dënohet-në-burg-për-masakrën-në-fshatin-serdari-02-04-2016
04 Feb 16 Ish-luftëtari boshnjak dënohet në burg për masakrën në fshatin Serdari

Dënimi me 11 vjet burg për ish-luftëtarin e Mbrojtjes Territoriale, Fikret Planinçiç, për pjesëmarrje në vrasjen e nëntë civilëve serbë në vitin 1992, përfshirë dy fëmijë, u miratua edhe nga apeli.

Më shumë
krimineli-kroat-i-luftës-zotohet-të-provojë-pafajësinë-e-mercep-02-03-2016
03 Feb 16 Krimineli kroat i luftës zotohet të provojë pafajësinë e Mercep

Krimineli i luftës Igor Mikola, në gjyq, një ish-anëtar i njësisë policore “Mercepovci”, pretendoi se ai mund të provonte pafajësinë e Tomislav Mercep, i dyshuar si komandant i njësisë dhe se mund të zbulojë informacion të ri rreth krimeve të tjera.

Më shumë
dështon-strategjia-boshnjake-për-krimet-e-luftës-01-29-2016
29 Jan 16 “Dështon” strategjia boshnjake për krimet e luftës

Një analizë e re tregon se strategjia boshnjake për çështjet e krimeve të luftës ka dështuar të përmbushë objektivat e saj, sepse qindra çështje komplekse mbeten të pambaruara dhe të tjera nuk do të përfundojnë dot në kohë.

Më shumë
serbët-e-kosovës-protestojnë-për-burgosjen-e-ivanoviçit-01-29-2016
29 Jan 16 Serbët e Kosovës protestojnë për burgosjen e Ivanoviçit

Disa qindra serbë dolën rrugëve të Mitrovicës në Kosovë për të mbështetur politikanin Oliver Ivanoviç, i cili u burgos për urdhërimin e vrasjes së shqiptarëve etnikë në prill të vitit 1999.

Më shumë
oliver-ivanoviç-rikthehet-pas-hekurave-01-28-2016
28 Jan 16 Oliver Ivanoviç rikthehet pas hekurave

Lideri serb i Kosovës, Oliver Ivanoviç, i cili ishte në arrest shtëpie duke pritur apelin kundër dënimit të tij për krime lufte për urdhërimin e vrasjeve të shqiptarëve etnikë, u urdhërua të kthehej në paraburgim.

Më shumë
policët-serbë-të-bosnjës-akuzohen-për-persekutim-në-janja-01-28-2016
28 Jan 16 Policët serbë të Bosnjës akuzohen për persekutim në Janja

Prokuroria shtetërore boshnjake ngriti një akuzë kundër shtatë ish-policëve nga Janja, duke i akuzuar ata për krime kundër njerëzimit në qytetin verilindor nga viti 1992 deri në vitin 1994.

Më shumë
luftëtarët-serbë-mohojnë-vrasjen-e-118-civilëve-në-kosovë-01-25-2016
26 Jan 16 Luftëtarët serbë mohojnë vrasjen e 118 civilëve në Kosovë

Njëmbëdhjetë ish-luftëtarë e deklaruan veten të pafajshëm për krime lufte në fshatrat Ljubenic, Qyshk, Pavlan dhe Zahac në vitin 1999, por në sallën e gjyqit pati shpërthime të zemëruara pasi prokuroria ndryshoi përsëri aktakuzën.

Më shumë
video-reportazhi-vërteton-vrasjet-e-muxhahedinëve-gjatë-luftës-boshnjake-01-25-2016
25 Jan 16 Video-reportazhi vërteton vrasjet e Muxhahedinëve gjatë luftës boshnjake

Krimet e forcave vullnetare islamike që luftuan përkrahë Ushtrisë Boshnjake kundër civilëve serbë janë disa nga më të urryeshmit gjatë fillimit të konfliktit të viteve ’90 në Bosnje dhe Hercegovinë.

Më shumë
ish-komandanti-lushtaku-shtrohet-në-spital-pas-grevës-së-urisë-01-25-2016
25 Jan 16 Ish-komandanti Lushtaku shtrohet në spital pas grevës së urisë

Ish-komandanti i UÇK-së Lushtaku, i cili është dënuar për krime lufte, i dha fund grevës së tij të urisë pasi një gjyqtar më në fund e lejoi atë të marrë trajtim mjekësor në spital.

Më shumë
luftëtari-serb-i-bosnjës-lirohet-nga-akuza-për-përdhunim-gjatë-luftës-01-25-2016
25 Jan 16 Luftëtari serb i Bosnjës lirohet nga akuza për përdhunim gjatë luftës

Ish-luftëtari serb i Bosnjës Radosav Milovanoviç u lirua nga akuza për krim lufte në fshatin Sase pranë Srebrenicës për shkak se gjykata vendosi se në atë zonë në atë kohë nuk ka pasur luftime.

Më shumë
beogradi-kritikon-dënimin-politik-të-ivanoviçit-01-22-2016
22 Jan 16 Beogradi kritikon dënimin “politik” të Ivanoviçit

Zyrtarët serbë u shprehën se dënimi për krime lufte i liderit të partisë politike të serbëve të Kosovës Oliver Ivanoviç ishte një përpjekje për të qetësuar zemërimin e Kosovës për ngritjen e Gjykatës se re Speciale që do të gjykojë liderët e UÇK-së.

Më shumë
ish-anëtari-i-presidencës-boshnjake-përballet-me-gjyq-për-krime-lufte-01-21-2016
21 Jan 16 Ish-anëtari i presidencës boshnjake përballet me gjyq për krime lufte

Gjykata shtetërore konfirmoi aktakuzën ndaj Borislav Paravaç, një ish-anëtar serb i presidencës trepalëshe të Bosnjës, për pjesëmarrje në një sulm të kohës së luftës që vrau disa qindra boshnjakë dhe kroatë.

Më shumë
ivanoviç-dënohet-për-krime-lufte-01-21-2016
21 Jan 16 Ivanoviç dënohet për krime lufte

Lideri-serb i Kosovës Oliver Ivanoviç u dënua me nëntë vjet burg për krime lufte, duke u shpallur fajtor për urdhërimin e vrasjes së shqiptarëve etnikë në prill të vitit 1999.

Më shumë

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit