shoferi-i-ratko-mlladiç-i-siguron-atij-alibi-për-srebrenicën-09-02-2015
02 Sep 15 Shoferi i Ratko Mlladiç i siguron atij alibi për Srebrenicën

Ish-shoferi i Mlladiç tha në Gjykatën e Hagës se ka qenë me shefin ushtarak serb të Bosnjës në Beograd në ditët në korrik të vitit 1995, kur forcat e tij masakruan boshnjakët në Srebrenicë.

Më shumë
dëshmitari-i-mlladiç-3-300-serbë-u-vranë-në-rrethimin-e-sarajevës-09-01-2015
01 Sep 15 Dëshmitari i Mlladiç: 3,300 serbë u vranë në rrethimin e Sarajevës

Një ish-zyrtar i policisë serbe tw Bosnjws që dëshmoi në mbrojtje të Ratko Mlladiç tha se 3,300 serbë vdiqën gjatë rrethimit të Sarajevës, por prokuroria tha se disa ishin vrarë nga forcat serbe.

Më shumë
serbia-dhe-shqipëria-mbështesin-planin-për-bashkëpunim-rinor-në-ballkan-09-01-2015
01 Sep 15 Serbia dhe Shqipëria mbështesin planin për bashkëpunim rinor në Ballkan

Kryeministri serb Aleksandër Vuçiç dhe homologu i tij shqiptar Edi Rama u zotuan të punojnë së bashku për të krijuar një zyrë bashkëpunimi rinor në Ballkan, e cila ka për qëllim përmirësimin e marrëdhënieve të tensionuara midis vendeve bë rajon.

Më shumë
tre-ushtarë-boshnjakë-dënohen-për-masakrën-në-trusinë-09-01-2015
01 Sep 15 Tre ushtarë boshnjakë dënohen për masakrën në Trusinë

Gjykata shtetërore në Sarajevë dënoi tre ish-ushtarë të Ushtrisë Boshnjake për vrasjet e civilëve dhe ushtarëve kroatë në vitin 1993 dhe i dënoi ata me një total prej 37 vitesh burg.

Më shumë
gjykatësi-i-hagës-heq-dorë-nga-çështja-ndaj-milan-lukic-09-01-2015
01 Sep 15 Gjykatësi i Hagës heq dorë nga çështja ndaj Milan Lukic

Gjykatësi veteran i Gjykatës së Hagës Jean-Claude Antonetti është tërhequr nga dhoma për marrjen e vendimit përfundimtar në lidhje me paraushtarakun serb Milan Lukic, i cili ka kërkuar rrëzimin e dënimit të tij me burgim të përjetshëm, duke argumentuar se ai nuk është i paanshëm.

Më shumë
ushtari-serb-i-bosnjës-dënohet-me-18-vjet-burg-08-31-2015
31 Aug 15 Ushtari serb i Bosnjës dënohet me 18 vjet burg

Ish-ushtari i Ushtrisë Serbe të Bosnjës Oliver Krsmanovic u dënua me 18 vjet burg për krime kundër njerëzimit, përfshirë vrasjet dhe zhdukjet me forcë të boshnjakëve në Vishegrad në vitin 1992.

Më shumë
serbia-dhe-bosnja-shënojnë-ditën-e-të-zhdukurve--08-31-2015
31 Aug 15 Serbia dhe Bosnja shënojnë “Ditën e të Zhdukurve”

Familjet e personave që u zhdukën gjatë konflikteve të viteve 1990 dhe nuk janë gjetur ende shënuan Ditën e përvitshme të të Zhdukurve duke i bërë thirrje autoriteteve të bëjnë më shumë për të gjetur trupat e të afërmve të tyre.

Më shumë
prindërit-boshnjakë-refuzojnë-kompromisin-për-bojkotimin-e-shkollës-08-31-2015
31 Aug 15 Prindërit boshnjakë refuzojnë kompromisin për bojkotimin e shkollës

Prindërit që planifikojnë të bojkotojnë shkollat në shenjë proteste ndaj riemërimit të gjuhës boshnjake nga ana e qeverisë serbe të Bosnjës thanë se kompromisi i ofruar nga zyrtarët ishte i papranueshëm.

Më shumë
sulmi-ndaj-boshnjakëve-myslimanë-rrit-tensionet-në-prijedor-08-13-2015
13 Aug 15 Sulmi ndaj boshnjakëve myslimanë rrit tensionet në Prijedor

Me sa duket, sulmi i paprovokuar i katër boshnjakëve në qytetin veriperëndimor përkeqëson tensionet etnike në rajon, i cili së fundmi ka parë një valë incidentesh të tilla.

Më shumë
gruaja-e-ratko-mlladiç-i-jep-atij-alibi-për-srebrenicën-08-12-2015
12 Aug 15 Gruaja e Ratko Mlladiç i jep atij alibi për Srebrenicën

Gruaja e ish-liderit ushtarak serb të Bosnjës Ratko Mlladiç tha në Gjykatën e Hagës se ai ishte me të në Beograd gjatë ditëve që mendohet se trupat nën kontrollin e tij masakruan boshnjakët nga Srebrenica.

Më shumë
dëshmitari-i-mlladiç-xhamitë-u-shkatërruan-gjatë-luftimit--08-11-2015
12 Aug 15 Dëshmitari i Mlladiç: Xhamitë ‘u shkatërruan gjatë luftimit’

Eskperti i mbrojtjes Dragic Gojkovic tha në gjyqin e Ratko Mlladiç se me dhjetëra xhami u shkatërruan gjatë luftimit në luftën e Bosnjës ose kur Ushtria Serbe e Bosnjës nuk ishte e pranishme në zonë.

Më shumë
ish-luftëtari-kroat-i-bosnjës-arrestohet-për-përdhunime-gjatë-luftës-08-11-2015
11 Aug 15 Ish-luftëtari kroat i Bosnjës arrestohet për përdhunime gjatë luftës

Policia arrestoi ish-luftëtarin Mato Baotic me dyshimin se përdhunoi dy gra serbe në Orasje në Bosnjën veriore.

Më shumë
dëshmitari-i-mlladiç-ushtria-serbe-e-bosnjës-nuk-shkaërroi-xhami--08-11-2015
11 Aug 15 Dëshmitari i Mlladiç: Ushtria Serbe e Bosnjës ‘nuk shkatërroi xhami’’

Në gjyqin e ish-komandantit ushtarak të Ushtrisë Serbe të Bosnjës Ratko Mlladiç, mbrojtja u përpoq të vërtetonte se xhamitë nuk u hodhën në erë duke përdorur metoda ushtarake gjatë luftës në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Më shumë
heroi-ynë-vrasësi-juaj-një-tregim-nga-sarajeva-08-10-2015
10 Aug 15 Heroi ynë, vrasësi juaj: Një tregim nga Sarajeva

Mohimi publik i krimeve kundër serbëve nga Ushtria Boshnjake në Sarajevën e rrethuar, tregon se interpretimet rivale të të kaluarës së luftës mbeten të vështirë për t’u pajtuar, thotë për BIRN historiani Nicolas Moll.

Më shumë
plani-i-kryeministrit-serb-për-ditën-përkujtimore-të-ballkanit-refuzohet-08-10-2015
10 Aug 15 Plani i kryeministrit serb për Ditën Përkujtimore të Ballkanit refuzohet

Propozimi i kryeministrit serb Aleksandër Vuçiç për të krijuar një Ditë Përkujtimore që do të shërbejë për t’i dhënë nderimet të gjitha viktimave të luftërave të viteve 1990 është refuzuar nga Kroacia dhe Kosova.

Më shumë

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit