sarajevë-arkivat-e-gjykatës-së-hagës-edhe-në-srebrenicë-08-05-2016
05 Aug 16 Sarajevë: Arkivat e Gjykatës së Hagës edhe në Srebrenicë

Gjykata e Hagës është në fazat e fundit të negociatave për ngritjen e qendrave të informacionit në Sarajevë dhe Srebrenicë ku do të mbahen edhe arkivat e gjykatës me bazë në Hagë

Më shumë
haga-refuzon-kërkesën-e-kroacisë-për-të-pastruar-emrin-e-tuxhmanit-07-19-2016
19 Jul 16 Haga refuzon kërkesën e Kroacisë për të pastruar emrin e Tuxhmanit

Gjykata e Hagës refuzoi kërkesën e Kroacisë për t’u përfshirë në apelimin e vendimit për dënimin e gjashtë zyrtarëve kroatë të Bosnjës të kohës së luftës, duke penguar strategjinë e Zagrebit për të vërtetuar pafajësinë e presidentit të viteve 1990 Franjo Tuxhman.

Më shumë
be-këmbëngul-për-bashkëpunimin-e-serbisë-për-krimet-e-luftës-07-19-2016
19 Jul 16 BE këmbëngul për bashkëpunimin e Serbisë për krimet e luftës

Gjatë hapjes së dy kapitujve të rinj në negociatat e Serbisë për anëtarësim, BE-ka ja caktuar disa standarde që Beogradi duhet t’i përmbushë, duke këmbëngulur që ai të bashkëpunojë me Kroacinë dhe Gjykatën e Hagës për çështjet e krimeve të luftës.

Më shumë
liderët-e-ballkanit-aprovojnë-zyrën-rajonale-për-bashkëpunim-rinor-07-05-2016-1
05 Jul 16 Liderët e Ballkanit aprovojnë Zyrën Rajonale për Bashkëpunim Rinor

Liderët politikë nënshkruan një marrëveshje për ngritjen e një zyre rajonale bashkëpunimi, e cila synon rivendosjen e lidhjeve midis të rinjve vendet e të cilëve ishin në konflikt gjatë luftës së viteve 1990.

Më shumë
zyrtarët-serbë-të-bosnjës-presin-vendimin-përfundimtar-06-29-2016
30 Jun 16 Zyrtarët serbë të Bosnjës presin vendimin përfundimtar

Gjykata e Hagës do të japë vendimin përfundimtar për zyrtarët e lartë të policisë Mico Stanisiç dhe Stojan Zupljanin, të cilët u dënuan më parë për persekutim të jo-serbëve.

Më shumë
raporti-i-inteligjencës-kroate-nënvlerëson-kërcënimin-për-terror-06-27-2016
27 Jun 16 Agjencia kroate e sigurisë: Gjendja është e qëndrueshme

Agjencia e Inteligjencës dhe Sigurisë e Kroacisë e përshkruan vendin si të qëndrueshëm, edhe pse paralajmëron se sulmet terroriste në Europë e kanë bërë edhe më komplekse situatën në rajon.

Më shumë
serbia-vonon-gjyqin-e-djukiçit-në-debatin-për-dokumentet-e-çështjes-06-14-2016
15 Jun 16 Serbia vonon gjyqin e Djukiçit në debatin për dokumentet e çështjes

Gjyqi i Novak Djukiç në Beograd – i dënuar më herët në Sarajevë për urdhërimin e një sulmi vdekjeprurës artilerie në Tuzla, Bosnjë – është në pritje pasi gjykata boshnjake nuk i siguroi Serbisë materialet e kërkuara mbi çështjen e tij.

Më shumë
serbia-proteston-për-fyerjen-nga-ministri-kroat-04-21-2016
21 Apr 16 Serbia proteston për ‘fyerjen’ nga ministri kroat

Ministria e jashtme serbe dërgoi një notë proteste te ambasadori kroat në Beograd pasi një ministër i Kroacisë tha se lufta e viteve 1990 ishte planifikuar në Serbi.

Më shumë
bosnja-kërkon-të-gjykojë-gjeneral-majorin-kroat-04-04-2016
04 Apr 16 Bosnja kërkon të gjykojë gjeneral-majorin kroat

Gjykata shtetërore boshnjake dëshiron të gjykojë ish gjeneral-majorin e Këshillit Kroat të Mbrojtjes, Zlatan Mijo Jeliç, për krime lufte ndaj të burgosurve civilë që u detyruan të punonin në vijën e frontit në Mostar.

Më shumë
dy-kroatët-e-bosnjës-të-akuzuar-për-krime-lufte-dorëzohen-02-03-2016
03 Feb 16 Dy kroatët e Bosnjës të akuzuar për krime lufte, dorëzohen

Dy ish-luftëtarë të Këshillit Kroat të Mbrojtjes u dorëzuan te prokuroria shtetërore pasi kjo lajmëroi se ata po hetoheshin për krime lufte kundër civilëve në qytetin jugor të Stolaçit.

Më shumë
dialogu-kosovë-serbi-vetëm-midis-politikanëve--12-21-2015
21 Dec 15 Dialogu Kosovë-Serbi ‘vetëm midis politikanëve’

Liderët politikë nga Kosova dhe Serbia mund të jetë duke biseduar me njëri-tjetrin në Bruksel, por dy shoqëritë nuk po komunikojnë aspak, u tha në një debat në Prishtinë.

Më shumë
gjenerali-i-dënuar-serb-i-bosnjës-ende-i-lirë-10-20-2015
21 Oct 15 Gjenerali i dënuar serb i Bosnjës ende i lirë

Gjykata shtetërore e Bosnjës ende nuk ka kërkuar që gjeneralin serb i Bosnjës Novak Djukic - i dënuar për urdhërimin e bombardimit të Tuzlës në vitin 1995 – ta kryejë dënimin e tij në Serbi, ku ai jeton tani.

Më shumë
kosova-dhe-serbia-arrijnë-marrëveshje-të-re-për-diplomat-10-05-2015
30 Sep 15 Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje të re për diplomat

Kosova dhe Serbia ranë dakord të martën mbi njohjen e diplomave të universitetit, për të cilën Kosova shpreson se do të përmirësojë perspektivat e punësimit të shqiptarëve etnikë në Serbi.

Më shumë
serbia-dhe-shqipëria-mbështesin-planin-për-bashkëpunim-rinor-në-ballkan-09-01-2015
01 Sep 15 Serbia dhe Shqipëria mbështesin planin për bashkëpunim rinor në Ballkan

Kryeministri serb Aleksandër Vuçiç dhe homologu i tij shqiptar Edi Rama u zotuan të punojnë së bashku për të krijuar një zyrë bashkëpunimi rinor në Ballkan, e cila ka për qëllim përmirësimin e marrëdhënieve të tensionuara midis vendeve bë rajon.

Më shumë
serbia-dhe-bosnja-premtojnë-miqësi-pas-trazirave-në-srebrenicë
22 Jul 15 Serbia dhe Bosnja premtojnë miqësi pas trazirave në Srebrenicë

Pasi kryeministri serb Aleksandër Vuçi u sulmua në Srebrenicë, liderët e të dy vendeve u takuan në Beograd dhe ranë dakord të punojnë bashkë për të lënë pas krahëve mosmarrëveshjet e kaluara.

Më shumë

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit