vuçiç-ivanoviçi-kishte-probleme-me-biznesmenin-serb-të-kosovës--02-20-2018
20 Feb 18 Vuçiç: “Ivanoviçi kishte probleme me biznesmenin serb të Kosovës”

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç u shpreh se politikani serb i Kosovës Oliver Ivanoviç kishte prej kohës një konflikt me një biznesmen që pretendohet se është i fuqishëm në Mitrovicë, ku ndodhi edhe vrasja.

Më shumë
oficeri-jugosllav-kërkon-pafajësi-për-bombardimin-e-qytetit-kroat-02-20-2018
20 Feb 18 Oficeri jugosllav kërkon pafajësi për bombardimin e qytetit kroat

Ish-oficeri i Ushtrisë Popullore Jugosllave Milan Pavloviç e deklaroi veten të pafajshëm për krimet e kryera gjatë një sulmi në qytetin bregdetar kroat të Sibenikut në vitin 1991.

Më shumë
ish-ushtari-serb-i-bosnjë-gjykohet-për-përdhunim-në-visegrad-gjatë-luftës-02-19-2018
19 Feb 18 Ish-ushtari serb i Bosnjë gjykohet për përdhunim në Visegrad gjatë luftës

Ish-ushtari i Ushtrisë Serbe të Bosnjës Vuk Ratkoviç - i akuzuar për torturim, abuzim dhe përdhunim të një gruaje serbe në Visegrad gjatë kohës së luftës sepse ajo ishte e martuar me një boshnjak – doli në gjyq në Sarajevë.

Më shumë
i-dënuari-për-masakrën-në-kroaci-i-kërkon-gjykatës-serbe-lirim-me-kusht-02-19-2018
19 Feb 18 I dënuari për masakrën në Kroaci i kërkon gjykatës serbe lirim me kusht

Petar Ciriç, një ish-anëtar i forcës së Mbrojtjes Territoriale Serbe në Kroaci, i dënuar për përfshirjen në masakrën në fermën Ovcara në vitin 1991, i kërkoi një gjykate në Beograd ta lirojë atë me kusht pasi ka kryer dy të tretën e dënimit të tij.

Më shumë
gjenerali-jugosllav-ankohet-për-gjyq-të-padrejtë-në-kroaci-02-19-2018
19 Feb 18 Gjenerali jugosllav ankohet për gjyq “të padrejtë” në Kroaci

Ish-gjenerali jugosllav Branislav Djukiç, i akuzuar se është përpjekur të shkatërrojë digën Peruca në Kroaci gjatë kohës së luftës, u ankua se gjykata po refuzon të dëgjojë 23 dëshmitarë serbë të mbrojtjes.

Më shumë
bosnja-liron-komandantin-e-policisë-serbe-të-akuzuar-për-gjenocidin-në-srebrenicë--02-16-2018
16 Feb 18 Bosnja liron komandantin serb nga akuzat për gjenocid në Srebrenicë

Ish-komandanti i forcave speciale të policisë, Goran Sariç u shpall i pafajshëm për përfshirjen e tij në gjenocidin e Srebrenicës në vitin 1995 pasi gjykata vendosi se nuk ishte në dijeni të planit për vrasjen e popullatës së qytetit boshnjak.

Më shumë
memoriali-kushtuar-familjes-jashari-në-rrezik--02-16-2018
16 Feb 18 Memoriali kushtuar familjes Jashari “në rrezik”

Kryeministri i Kosovës premtoi masa pas pretendimeve se kompleksi memorial në nder të familjes Jashari në Prekaz, 59 pre të cilëve u vranë nga forcat serbe në vitin 1998, po përkeqësohet për shkak të mungesës së mirëmbajtjes.

Më shumë
dëshmitari-pretendon-se-polici-serb-vrau-katër-kosovarë-02-15-2018
16 Feb 18 Dëshmitari pretendon se polici serb vrau katër kosovarë

Një dëshmitar në gjyqin për krime lufte të ish-policit serb Zoran Vukotiç dëshmoi se familja e tij u abuzua dhe grabit nga i pandehuri dhe e akuzoi atë për vrasjen e katër burrave shqiptarë të Kosovës gjatë luftës në maj 1999.

Më shumë
gjykata-e-hagës-thotë-se-serbia-duhet-të-pranojë-të-gjykojë-radikalët-02-15-2018
15 Feb 18 Gjykata e Hagës thotë se Serbia duhet të pranojë të gjykojë radikalët

Gjykata e OKB-së për krime lufte tha se Beogradi duhet të deklarojë gatishmërinë e tij për të marrë përsipër çështjen kundër dy anëtarëve të Partisë Radikale Serbe të cilët kërkohen për ndërhyrje te dëshmitarët në gjyqin e liderit të tyre.

Më shumë
dëshmitarja-në-hagë-njerëzit-e-arkanit-vranë-boshnjakët-në-zvornik-02-15-2018
15 Feb 18 Dëshmitarja në Hagë: ‘Njerëzit e Arkanit’ vranë boshnjakët në Zvornik

Një dëshmitare tha në gjyqin e ish-krerëve të sigurimit serb të shtetit Jovica Stanisiç dhe Franko Simatoviç se forcat paraushtarake serbe të udhëhequra nga Arkani famëkeq vranë boshnjakët në Zvornik në prill 1992.

Më shumë
prokurori-i-gjykatës-speciale-lë-postin-e-tij-02-15-2018
15 Feb 18 Prokurori i Gjykatës Speciale lë postin e tij

Në një lëvizje surprizë, David Schwendiman, kryeprokurori i Gjykatës Speciale të Kosovës, lajmëroi se ai do të largohet së shpejti për shkak të daljes së tij në pension si zyrtar amerikan.

Më shumë
vejushat-e-luftës-kritikojnë-presidenten-kroate-për-protestën-kundër-vuçiçit-02-15-2018
15 Feb 18 Vejushat e luftës kritikojnë presidenten kroate për protestën kundër Vuçiçit

Vejushat kroate të kohës së luftës kritikuan Kolinda Grabar Kitaroviçin se i përshkroi protestuesit kundër vizitës së presidentit serb Aleksandër Vuçiç në Zagreb këtë javë si “individë nga margjinat e spektrit politik”.

Më shumë
pas-raportimit-të-birn-masa-disiplinore-për-ushtarin-që-lavdëroi-mlladiçin-02-15-2018
15 Feb 18 Pas raportimit të BIRN, masa disiplinore për ushtarin që lavdëroi Mlladiçin

Ministria e Mbrojtjes po merr masa kundër një ushtari të Ushtrisë Boshnjake lavdërimet e të cilit për kreun ushtarak serb të Bosnjës Ratko Mlladiç në rrjetet sociale u raportuan për herë të parë nga BIRN.

Më shumë
kroati-i-bosnjës-i-liruar-nga-akuzat-ngre-padi-për-dëmshpërblim-02-14-2018
14 Feb 18 Kroati i Bosnjës i liruar nga akuzat ngre padi për dëmshpërblim

Ish-luftëtari kroat i Bosnjës Pavo Glavas, i cili u lirua nga akuzat për përdhunimin e dy grave gjatë kohës së luftës, po padit Bosnjën dhe Hercegovinën për 75,000 euro për shkak të fitimeve që ai humbi gjatë kohës që u mbajt në paraburgim.

Më shumë
kërkohet-ndjekje-penale-për-përshëndetjet-naziste-gjatë-tubimit-serb-02-14-2018
14 Feb 18 Kërkohet ndjekje penale për përshëndetjet naziste gjatë tubimit serb

Antifashistët serbë ngritën ankesa penale kundër anëtarëve të grupeve të ekstremit të djathtë për përshëndetjet naziste që ata bënë gjatë në tubimi të mbajtur për të përkujtuar kryeministrin e qeverisë kukull të kohës së Luftës së Dytë Botërore Milan Nediç.

Më shumë

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit