gjyqi-i-ratko-mlladiç-i-afrohet-vendimit-përfundimtar-12-02-2016 02 Dec 16 Gjyqi i Ratko Mlladiç më pranë vendimit përfundimtar

Pas akuzave për gjenocid, spastrim etnik, ndalime brutale dhe një rrethim ndëshkues, avokatët në gjyqin katër vjeçar të liderit ushtarak serb të Bosnjës Ratko Mlladiç fillojnë të paraqesin argumentet e tyre përmbyllëse javën e ardhshme.

romani-mbi-rrethimin-e-sarajevës-tregon-mirësinë-nën-rrethim-12-01-2016 01 Dec 16 Romani mbi rrethimin e Sarajevës tregon mirësinë nën rrethim

Romani “Dimri më i gjatë” i Kevin Sullivan, korrespondenti në Sarajevë gjatë kohës së luftës, përpiqet të pasqyrojë humanizmin dhe kurajën e njerëzve që jetonin në kryeqytetin boshnjak gjatë rrethimit të viteve 1992-1995.

muzeu-boshnjak-i-fëmijërisë-së-luftës-pranë-hapjes-së-tij-11-23-2016 24 Nov 16 Muzeu boshnjak i Fëmijërisë së Luftës pranë hapjes së tij

Pavarësisht pengesave për sigurimin e fondeve dhe premtimeve të shkelura për mbështetje, Muzeu i Fëmijërisë së Luftës do të hapet në Sarajevë në dhjetor, ku do të ekspozohen sende personale të personave që kanë qenë fëmijë gjatë konfliktit, thotë drejtori i tij.

fillim-i-vështirë-për-kryeprokuroren-e-re-të-bosnjës-11-18-2016 21 Nov 16 Fillim i vështirë për kryeprokuroren e re të Bosnjës

Pasi Gordana Tadiç u bë kryeprokurorja e re në detyrë e Bosnjës dhe Hercegovinës, shpërthyen polemikat duke qenë se prokuroria u akuzua për njëanshmëri në arrestimin e dhjetë kroatëve të Bosnjës të akuzuar për krime lufte.

25-vjet-më-pas-kroatët-vajtojnë-rënien-e-vukovarit-11-18-2016 18 Nov 16 25 vjet më pas, kroatët vajtojnë rënien e Vukovarit

Me mijëra njerëz erdhën në Vukovar për të përkujtuar 25 vjetorin e rënies së qytetit dhe për të treguar krenarinë e tyre për luftëtarët kroatë që e mbrojtën atë gjatë tre muajve të një rrethimi të përgjakshëm.

pretendimet-për-krime-lufte-në-bosnje-ende-shqetësojnë-kroacinë-11-15-2016 16 Nov 16 Pretendimet për krime lufte në Bosnje ende shqetësojnë Kroacinë

Stuhia politike e shkaktuar nga pretendimet për krime lufte kundër ministrit të mbrojtjes të Kroacisë ngriti përsëri pikëpyetje të sikletshme për Zagrebin në lidhje me rolin e tij ushtarak në luftën e viteve 1990 në Bosnje dhe Hercegovinë.

schwendiman-gjykata-e-re-speciale-e-kosovës-jo-anti-shqiptare--11-14-2016 15 Nov 16 Schwendiman: Gjykata e re Speciale e Kosovës “jo anti-shqiptare”

Në intervistën e tij të parë që prej emërimit kryeprokuror të Gjykatës së re Speciale të Kosovës, David Schwendiman tha për BIRN se kriminelët e dyshuar janë objektivi i tij, jo vetë Ushtria Çlirimtare e Kosovës.

pretendimet-për-padrejtësi-tronditin-qytetin-boshnjak-të-orasjes-11-07-2016 09 Nov 16 Pretendimet për padrejtësi tronditin qytetin boshnjak të Orasjes

Arrestimet e dhjetë ish-luftëtarëve kroatë të Bosnjës nga Orasje shkaktuan protesta, por risollën gjithashtu në mendje kujtime të hidhura për një çift që po kërkon ende drejtësi për përdhunimin dhe torturimin që pësuan gjatë kohës së luftës.

regjisori-kosovar-fokuson-kamerën-te-trauma-e-pasluftës-11-04-2016 07 Nov 16 Regjisori kosovar fokuson kamerën te trauma e pasluftës

Kur regjisori Gazmend Bajri takoi subjektin e dokumentarit të tij të fundit, ai zbuloi një mënyrë për të shprehur ndjenjat e tij për ato që ai vetë vuajti gjatë luftës në Kosovë dhe si e përballoi traumën pas të gjithë asaj që ndodhi.

ndërhyrja-e-zagrebit-në-arrestimin-e-kroatëve-të-bosnjës-mund-të-dështojë-11-04-2016 04 Nov 16 Ndërhyrja e Zagrebit në arrestimin e kroatëve të Bosnjës mund të dështojë

Reagimi i zemëruar i qeverisë kroate për arrestimin e dhjetë kroatëve të Bosnjës të akuzuar për krime lufte në Bosnjë dhe Hercegovinë ishte i paaftë nga ana diplomatike dhe nuk do t’i ndihmojë të dyshuarit, shprehen analistët.

beograd-varri-i-pashënuar-fsheh-viktimat-e-ekzekutimeve-të-pas-luftës-së-dytë-botërore-11-03-2016 04 Nov 16 Beograd, varri i pashënuar fsheh viktimat e ekzekutimeve të pas Luftës së Dytë Botërore

Në një zonë të pasur të Beogradit, njerëz të vrarë nga komunistët jugosllav pas Luftës së Dytë Botërore prehen në një varr të pashënuar – por tani të afërmit e tyre po bëjnë thirrje për ngritjen e një memoriali të përkohshëm në nder të tyre.

ngre-dyshime-refuzimi-i-serbisë-për-ekstradimin-e-radikalëve-10-31-2016 03 Nov 16 Ngre dyshime refuzimi i Serbisë për ekstradimin e radikalëve

Beogradi po refuzon të ekstradojë tre anëtarë të kërkuar të Partisë Radikale Serbe në Gjykatën e Hagës, duke bërë të mendohet se po përpiqet të mos lejojë që gjykata e OKB-së të dëgjojë se si kryeministri Aleksandër Vuçiç u akuzua për kanosje të dëshmitarëve.

gjykata-speciale-mund-të-përçajë-politikat-e-kosovës-11-01-2016 02 Nov 16 Gjykata Speciale mund të përçajë politikën e Kosovës

Ekspertët shprehen se nëse Gjykata e re Speciale me bazë në Hagë akuzon politikanë të lartë për krime lufte dhe vrasje politike, kjo mund të rrëzojë koalicionin qeverisës të Kosovës dhe të shkatërrojë parti të mëdha.

brenga-e-mëmësisë-së-humbur-e-viktimave-boshnjake-të-përdhunimeve-të-luftës-10-20-2016 20 Oct 16 Brenga e mëmësisë së humbur e viktimave boshnjake të përdhunimeve të luftës

Më shumë se 1,000 gra në Bosnje dhe Hercegovinë që vuajtën dhunë seksuale gjatë konfliktit të viteve 1990 nuk mund të bëhen nëna për shkak të traumave të rënda psikologjike dhe pasojave mjekësore të përdhunimeve.

konkurrenti-i-kroacisë-për-oskar-një-histori-dashurie-dhe-lufte-10-17-2016 18 Oct 16 Konkurrenti i Kroacisë për Oskar, një histori dashurie dhe lufte

Një telefonatë nga një kriminel lufte ndryshon jetët e dy njerëzve në një film me regji të regjisorit kroat Zrinko Ogresta, i cili tregon mbi impaktin e vazhdueshëm të konfliktit të viteve 1990 në marrëdhëniet njerëzore.

Buletini ditor

* fushë e detyrueshme
Drejtësia Tranzicionale në Ballkan: Buletini ditor
Formati i E-mailit